Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Свръхпроизводството на суперхрани в Андите понижава качествата им

25 март 2018, 13:32 часа

От заснежените върхове на Андите до амазонската джунгла, минавайки през студената Патагония, местните хора вече се хранят със суперхрани като киноа, Каму-каму и др. Тези здравословни храни, които се разпространиха по целия свят, са заплашени от свръхпроизводство. Богати на антиоксиданти, аминокиселини, минерали и фибри, тези култури, отглеждани на едни най-високите обитавани части на планетата, дават нови надежди в борбата със сърдечносъдовите заболявания, затлъстяването и рака, считат експерти. Те се превърнаха в основни за хранителната промишленост в Андите.

Още: Коледа 2024 - поверия, традиции и обичаи

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 24 декември /валутен калкулатор/

От 2011 г до 2015 г. предлагането им се е утроило. Производството и износът им не спират да се увеличават. Така приходите от перуанската зърнена култура киноа, наречена перуанско злато, която е била култивирана още от инките, са се учетворили между 2012 и 2017 г. – от 34.5 на повече от 124 млн. долара. Приходите от друга суперхрана – сача инчи – са се удвоили, предаде БГНЕС.

Световният успех на тези храни, които привличат любителите на здравословното хранене, вегетарианците, хората спазващи диети и онези, които просто желаят да бъдат модерни, има и негативна страна. За да отговорят на търсенето, производителите увеличават обемите на продукцията. Качествата на тези суперхрани обаче може да се понижат, ако почвата, на която се отглеждат, е изтощена и променена като състав, за да дава повече реколта.

Това предупреждават учени като химикът Марсела Саморано, която е специалист по анализ на храните в Университета в Сантяго, Чили. Например за киноата се знае, че се подлага на високи температури при опаковането си. Освен това, в стремежа си да продават повече, хората са започнали да произвеждат киноа и в САЩ, Холандия, Китай, Индия. Естествената среда, в която тази зърнена храна притежава своите качества, е високите перуански и боливийски плата. Извадена от естествения си хабитат, тя няма да притежава всички ценни качества, заради които е търсена. За да могат потребителите да се ориентират ида намират най-добрите перуански продукти, директорът на организацията Promperu, Исабела Фалко, настоява за въвеждане на контролирано наименование за произход. „Знае се, че киноата, която расте на 4 000 м. надморска височина, притежава най-добрите хранителни качества“, подчертава тя.

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 24 декември /валутен калкулатор/

Още: Най-хубавите пожелания за Коледа

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес