Световният ден на озона или Международен ден за опазване на озоновия слой се отбелязва всяка година на 16 септември. Денят се отбелязва, за да се запознаят хората с изтъняването на озоновия слой и да се търсят възможни решения за запазването му.
Световният ден на озона се отбелязва на годишнината от подписването на Монреалския протокол, който призовава за забрана на веществата, които причиняват изтъняване на озоновия слой. На този ден хора от цял свят провеждат беседи и семинари за озоновия слой и неговото значение.
Открита е огромна озонова дупка, седем пъти по-голяма от антарктическата
Какво представлява озоновият слой?
Трябва да се отбележи, че озоновият слой е крехък щит от газ, който предпазва Земята от вредните ултравиолетови лъчи на слънцето, като по този начин запазва човешкия живот. Основната причина за изтъняването на озоновия слой и дупката са произведени химикали, горива, разпенващи агенти, произведени халокарбонови хладилни агенти и разтворители. От началото на 70-те години на миналия век учените наблюдават намаляване на стратосферния озон, което може да доведе до вредни ефекти. Въпреки това можем да компенсираме нанесените щети, като следваме екологичен начин на живот.
Начините да следвате екологичен начин на живот:
- Започнете да компостирате: Направете своя принос за намаляване на количеството отпадъци, които се изхвърлят на сметищата всеки ден. Въздържайте се от изхвърляне на кухненски отпадъци и започнете да ги компостирате. По този начин ще можете да предотвратите натрупването на газ метан. Освен това е икономически изгодно решение и рециклира вашите отпадъци по екологичен начин.
- Ограничете шофирането: Автомобилите и моторните превозни средства отделят въглероден диоксид и азотен оксид, които могат да бъдат вредни. Високите нива на газове, произвеждани от превозните средства, могат да окажат неблагоприятно въздействие върху озоновия слой.
Озоновият слой най-накрая се самовъзстановява - дали?
- Намалете приема на месо: Трябва да се знае, че не цялото тяло на месодайното животно е годно за консумация, така че неядливите части трябва да се разграждат. Докато разлагането помага да се направи почвата плодородна, то също така произвежда азотен оксид, който е вреден, ако не се използва повторно правилно. Това прави домашните птици, млечните и говеждите продукти големи производители на газ. Ограничаването на приема на месо може да ви помогне да дадете своя принос за намаляване на въглеродния си отпечатък.
- Намалете, рециклирайте и използвайте повторно: Намалете употребата на пластмаса за еднократна употреба, използвана за пластмасови опаковки. Нещо като обикновена бутилка за вода за многократно пълнене и торба от юта за хранителни стоки може да има огромно положително въздействие върху околната среда
- Кажете не на хартията: Отминаха дните, когато трябваше да разчитаме на хартия, за да запазим сметките или да четем новините. Навлизането на цифровите технологии не само ни дава предимството на бързината и удобството, но също така ни дава възможността да работим без хартия. Така че опитайте да направите всичко цифрово.