Ябълките са едни от най-любимите и предпочитани плодове, но в началото на зимните месеци и последните дни на есента по големите вериги се настаняват купища от плода с примамлив блестящ вид, но без типичния естествен вкус. Поради тази причина е добре да избягваме продуктите, за които се съмняваме, че са прекалено третирани с химикали. Ако искаме да се снабдим с истински пресни ябълки, е добре да заложим на собствената си градина или на местни производители, за което качество на продукцията сте сигурни. Някои сортове ябълки не са толкова дълготрайни, но есенните мога да издържат до края на годината, а зимните дори и повече.
След като се избрали желания сорт, е добре да помислите как ще съхранявате ябълките. Ние ще ви дадем няколко полезни съвета за тази цел.
Как правилно да съхраним свежестта на ябълките през зимата?
За да издържат всичките ви ябълки, е добре да отделите наранените, узрелите, тези с дупчици и червеи и да приготвите компот, сладко или конфитюр от тях. За съхраняване през зимата трябва да останат здравите и малко недоузрели ябълки.
След като сте разделили плодовете, сортирайте здравите по големина, така че най-големите да са най-отдолу, за да не смачкат по-малките през престояването им. Може дори да ги отделите в различни съдове.
Ако съдовете ви не са прозрачни, направете стикери и обозначете големината на плода, който се съхранява в този съд. При консумация започнете с най-малките, защото от тях най-бързо се изпарява водата. След малките започнете с големите, защото пък те вече са застрашени от изгниване и разваляне. Средните може да запазите по-дълго, чак до пролетта при правилна поддръжка.
Най-добро помещение за съхраняването им е мазето, разбира се. Влажността трябва да е висока – над 85%, а температурата от -1 до най-много 4 градуса.
Не мийте ябълките и не ги бършете, ако искате да ги приготвяте за съхранение
Съществуват обаче и други варианти за съхранение на ябълките през зимата, ако не разполагате с мазе в дома си или търсите други алтернативни начини. Такива са например съхраняването на ябълки в дървени щайги, в слама, в хартия, на терасата, в хладилник, а дори и под земята. Поинтересувайте се за спецификите на всеки един от методите, за да се снабдявате с вкусния и полезен плод през всички студени месеци. Така ще сте сигурни в качеството на ябълките, които консумирате и няма да се съмнявате дали съдържат вредни за вас химикали. Винаги залагайте на качеството!