Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Страх ме е да не полудея - защо се случва на всеки?

27 април 2022, 20:30 часа

Изпитвали ли сте страх да не полудеете?

Борбата със собствените ни страхове е много по-трудна от борбата с който и да е външен враг. Това е така, защото вътрешният враг е по-съмнителен, ловко се крие и изразява себе си в най-непредвидимия момент.

Страховете ни са част от нас и затова в борбата с тях се унищожава и част от нас самите. И все пак, важно е да се направи нещо по въпроса. Дори простите страхове изискват постоянно наблюдение. Дори такова значително нарушение като паническа атака и още повече.

Страх ме е да не полудея - защо се случва?

За да се борите с него, първо трябва да разберете неговите симптоми. Колкото по-рано успеете да разпознаете страха в себе си, толкова по-бързо ще потърсите помощ при професионалисти или ще може да намерите лек, без помощта на другите.

Психологическите разстройства не се различават много от другите хронични заболявания. Човек може да се чувства страхотно и в един хубав момент да изпитва необясним страх. Когато атаката приключи, човекът се връща към предишните си чувства и отново се чувства добре на физическо и психологическо ниво. Сякаш нищо не се е случило.

И така, в този случай човек не забравя и помни перфектно този или онзи страх, който е трябвало да изпита по време на атака, и на ниво интуиция започва да се страхува от повторното му появяване и намира симптоми там, където те липсват.

И така, наясно сме, че нещо, от което се страхуваме повече от всичко на света, със сигурност ще ни се случи.

Съществуват немалко истории на хора, които са се докарвали до психологически разстройства, до самия страх да полудеят, койт е в основата на тяхното съществуване.

Налудничава психоза

Ако поне веднъж изпитате неконтролиран и безпричинен страх, не бързайте да измисляте болести за себе си. Запознайте се първо с основните симптоми, за да можете да разпознаете паническа атака и след това да отидете на лечение, ако не можете да се справите сами.

Физически симптоми

Атаката на паника се различава от другите емоционални разстройства по това, че има очевидни физически симптоми, които е трудно да се объркат с други:

 1. Ритмично и бързо мускулно свиване. Навън или на закрито е много горещо, въпреки, че сте облечени според времето. Не е студено, няма температура, но изведнъж цялото тяло започва да трепери, сякаш ви е студено, появяват се настръхвания.

 2. Силно замайване. Образът пред очите ви се размива, а главата ви сякаш ще експлоадаира от болка.

 3. Гадене. Тези, които изпитват пристъп, казват, че някои от симптомите са идентични с нарушение на храносмилателната система. Също така болки в стомаха, появяват се гадене и желание за тоалетна.

 4. Малко въздух. Усещате как поемате въздух, започвате да дишате трудно и силно.

 5. Повишено изпотяване. Някои усещат, сякаш потта се стича по тялото им на потоци.

 6. Сърцето трепери като неспокойно, а ритъмът на пулса се ускорява значително.

 7. Лявата страна на тялото в областта на гръдния кош започва да дава импулси на болка и има усещане, че сърцето ви боли.

Психологически симптоми

Физическите симптоми са очевидни, но е много лесно да ги объркате с други заболявания, като хипертония и храносмилателни разстройства. Именно поради тази причина е важно да се обърне внимание на емоционалната част на психологическата атака.

 Най-популярните психологически симптоми включват:

 1. Липса на ориентация. Може да сте на място, което познавате и въпреки това да се чувствате „изгубени“. Не можете да разберете къде се намирате и къде трябва да се движите.

 2. Страх от смъртта. На мнозина може да им се струва, че ще пропаднат и ще настъпи смърт.

 3. Чувствате се като луди. Това е ужасно чувство и може би най-опасното. В никакъв случай не трябва да се предавате.

 4. Разстройство на себевъзприятието. Имате усещане, сякаш съзнанието ви се разделя на две и започвате да виждате себе си отвън.

 5. Несъответствие с реалността. Често преживяваме нещо подобно в сънищата.

 6. Мислите са объркани.

 7. Загуба на контрол, върху тялото и действията. След като човек дойде на себе си, може дори да не си спомня, че преди минути е бил истеричен и е молил за помощ.

И така, най-очевидният признак е неконтролиран панически страх, който ви обхваща като вълна и с който може да изглежда невъзможно да се преборите на пръв поглед.

Какво трябва да направите, ако внезапно почувствате симптомите на паническа атака?

Ако осъзнаете, че сте станали заложник на паническа атака, тогава:

Седнете на място, където няма да паднете.

Опитайте се да се успокоите.

Опитайте да регулирате дишането си. Може да направите това с помощта на хартиен плик, като редувате дълго вдишване и петсекундно задържане на дъха и отново дълго издишване.

Уверете се, че сте в безопасност.

Концентрирайте вниманието си върху нещо, което ви заобикаля.

Подредете мислите си, например с помощта на прости математически задачи.

Ако смятате, че не може да го направите сами, не се колебайте да поискате подкрепа. Помолете хората около вас да повторят фразата „Успокойте се, съберете се и дишайте“ и съсредоточете вниманието си върху гласа и издаващите звуци. И, ако и това не помогне, тогава се обадете за спешна помощ.

Всички симптоми са различни, затова може да се допуснат грешки в диагнозата. Ако пристъпите на паника се повтарят често, тогава определено трябва да се потърси лекарско мнение.

Екатерина Георгиева
Екатерина Георгиева Отговорен редактор
Новините днес