Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи

23 февруари 2025, 15:44 часа

Сирната седмица през тази година започва утре, 24 февруари, понеделник. Всяка година този ден се пада на различна дата, но винаги е в понеделник след Месни заговезни, които винаги се падат в неделя. Поредицата от тези празници е подготовка за предстоящите пости на Великден. Поредицата от празници започва с първата Задушница за годината, наречена Месопустна, която винаги се пада в събота преди Месни заговезни. 

Значение на Сирната седмица

Сирната седмица е периодът между Месни и Сирни заговезни, който се счита за подготвящ за строгия Великденски пост. Сирната седмица тази година започва на 24 февруари (понеделник) и приключва на 2 март (неделя), когато е празникът Сирни заговезни (денят на прошка). През първите 5 дни от Сирната седмица се спазва най-строг пост.

Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?

Сирната седмица се нарича още бял пост, защото е разрешена консумацията на мляко и яйца, но не и на месо. Подготовката за поста задължително трябва да започне с участието на свещеник и причастие, защото в противен случай постът се превръща в една обикновена диета, а неговата цел не е това. Той цели да пречисти не само тялото, но и душата и ума от всяка лоша мисъл, дума и действие. 

В народните обичаи Сирни заговезни и дните, които предхождат празника, символизират прехода от зимата към наближаващата пролет, когато природата се събужда и дарява с чистотата на пролетта.

Вита баница за Сирни заговезни – 30 минути и сте готови

 

Какво трябва и не трябва да се прави по време на Сирната седмица?

По време на Сирната седмица са разрешени събирания и веселби, които след това стават забранени по време на Великия пост и са разрешени отново през Светлата седмица. По стара традиция се провеждат маскарадни игри. Вярва се, че те проногват злите сили. Кукерските игри се изпълняват в много части на страната именно по това време на годината. 

Друг български обичай е паленето и прескачането на огньове, известен като Сирни поклади. В някои части на страната този обичай се изпълнява през цялата седмица. Момците палят огън и го прескачат за здраве. Огънят символизира пречистващата сила на пламъка, който изгаря всичко лошо. Вярва се, че докъдето стигат искрите на огъня, плодородието ще е до там. Огънят се приема и като символ на слънцето, което известява обновнелието, пречистването и настъпването на пролетта. 

Най-лесната и икономична баница за Сирни заговезни

От друга страна в народните обичаи, огънят и слънцето се свързват с брака и плодородието. Затова е прието момците да прескачат горящия огън за здраве, а момите да играят около него. Вярва се, че хората около огъня носят здраве, щастие и берекет.

В други части на страната този обичай се изпълнява единствено на Сирни заговезни (Сирница), като преди това по време на цялата Сирна седмица момците събират клони и разпалки за огъня. Друг обичай е събирането на цялото село на мегдана, където се извиват големи хора в неделя преди започването на поста. 

Ето каква заливка да направите на баницата за Сирни заговезни

На Сирница се извършва и още един интересен обичай, наречен хамкане. Може да се извърши с бяла халва, парче сирене или обелено варено яйца. Халвата се връзва с червен конец за хурка или точилка и всички се опитват за хапят съответно халвата, яйцето или сиренето, но без да си помагат с ръце. Обичаят се изпълнява от най-възрастната жена и в него участват всички от семейството, което води до много смях и веселие. 

На Сирница по-младите ходят на гости на по-възрастните. Младите целуват ръка на възрастните и молят за прошка. Прошката е подготовка за предстоящото пречистване. Иска се от по-младите с думите:"Мамо/тате, прости ми!". Отговаря се "Простено да ти е!", "Господ да прощава".

На Сирница на масата преобладава така нареченото "бяло блажно" - яйца, мляко, сирене, тъй като след този ден те трябва да се изключат от храненето. Задължително се приготвят баници. На трапезата се поднася и риба. 

Сирни Заговезни - какво да има на трапезата

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес