Доматите ще започнат да растат и узряват по-бързо от обикновено, ако правилно подготвите лехите през ноември.
Още: 26 декември, вторият ден на Коледа - какво трябва и не трябва да се прави
Още: 8 вида токсични роднини: Kак да поставяме граници въпреки кръвната връзка
Есенната подготовка за следващия сезон винаги отнема много енергия. Това важи особено за доматите и лехите, където те ще растат през следващата пролет. Неопитните градинари обикновено пренебрегват тези процедури и след това се хващат за главите, чудейки се защо има толкова малко домати на храстите или защо започват да гният и да падат на земята.
До ноември растителните остатъци и отпадъците като правило вече са събрани. Но това не е достатъчно, за да оставите безопасно лехите за зимата. Ето още няколко трика за градинарство, които ще гарантират, че до пролетта почвата е възможно най-плодородна за засаждане.
Още: По-добре е да не засаждате тези красиви растения в градината
Още: Лечебните свойства на ореховото масло
Още: Социопат или Психопат - по какво се познава
Почистване и хранене
Внимателно отстраняваме всички полуизсъхнали върхове и други растителни остатъци от почвата. Изваждаме и корените, внимателно, за да не останат дори фрагменти в земята. Това ще избегне развитието на вредители и гъбични спори, които ще започнат активно да се размножават във влажна почва под снежна покривка. Би било добра идея допълнително да се третира почвата с препарати на базата на фугинцид или меден сулфат.
Пренебрегването на торове през есента е изключително опасно. Почвата ще бъде наситена с полезни вещества и ще узрее за бъдеща сеитба, дори и при замръзване. Затова не се колебайте да поръсите повърхността с угнил оборски тор или зрял компост. По-добре е да го изкопаете малко, така че горният слой да абсорбира добре тора.
Още: Какво трябва да знаем за парадонтита - причини за неговата поява и лечение
Още: Какво означава асертивност и защо е важно да я притежаваме
Мулч за защита от замръзване
Още: Как правилно да се грижите за цикламата, за да оцелее през зимата
Можете да използвате всякакви налични растителни материали за подслон. От дървени стърготини до изсушена трева или паднали листа. Но имайте предвид, че същите дървени стърготини определено ще изискват допълнителни торове на основата на азот, а тревата е силно податлива на образуване на мухъл. Най-добрият вариант са листа или слама. Те ще обогатят почвата, ще задържат влагата за дълго време и ще осигурят на почвата достъп до кислород. В същото време земята няма да се „втвърди“ дори при минус 25 градуса.
Още: 8 подаръка, които категорично не трябва да подарявате за Коледа
Още: Знаете ли как се празнува Коледа в различните страни?
Подслон и компетентно „споделяне“
В райони със сурови зими е по-добре да изолирате лехите с фолиоили специален агрофибър. Това ще бъде последната стъпка, за да се гарантира, че почвата остава в оптимални условия по време на вашето зимно отсъствие. Но дори и след като най-накрая оставите парцела за зимата, важно е да помислите за реда на засяване на зеленчуци през следващия сезон.
Правилното сеитбообращение може да увеличи многократно добива, докато неправилно избраната тактика ще има фатална роля. Опитните градинари съветват да засадите домати след бобови растения, както и зеле и моркови. Тези култури насищат почвата с азот и подхранват. Но патладжаните, картофите и чушките обикновено пренасят в почвата болести, които са опасни за доматите.
Още: 5 растения, които може да засадите в градината до края на ноември