Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

С кой българин се свързва старото име на Родопите?

08 юни 2024, 16:13 часа

Днес ще ви разкажа за един български феодален владетел, чието име не е широко известно, но има значимо историческо наследство. Неговото име дава старото наименование на Родопите (Славееви гори), а неговата титла е дала името на град Доспат. Става въпрос за деспот Слав - ето какво трябва да знаем за тази историческа личност.

Кой е деспот Слав

Алексий Слав (Деспот Слав) е български благородник и племенник на владетелите Асен, Петър и Калоян от династията Асеневци. Той заема високо положение сред българските боляри по време на управлението на най-малкия от братята. След смъртта на Ромеоубиеца (цар Калоян), Алексий Слав вижда сериозна заплаха за своя живот. На трона се възкачва Борил, който се опитва да се справи с двамата си основни съперници - Слав и Стрез.

В опит да оцелее в тези несигурни времена, деспот Слав намира убежище сред местното население на Родопите. Под закрилата на здравите крепости в този регион, той успява да консолидира властта си и да се превърне в самостоятелен център на сила. Тези негови действия остават в историята и дават едно от старите имена на Родопите - Славееви гори.

След като Борил претърпява поражение от латинците край Стара Загора, Слав решава, че моментът е подходящ за действие и лично се отправя към императора.

Как деспот Слав шокира император Анри

Анри е брат на Балдуин, който е пленен и убит от Калоян, затова отношението му към българите със сигурност не е особено положително. Въпреки това, срещата между двамата е описана по много интересен начин. Слав се заклева във вярност на Анри, но шокира целия император двор като иска ръката на дъщеря му. Това е нечувано като дързост и първоначално императорът е шокиран. Но неговите барони разбират, че имат нужда от Слав, който се е утвърдил като вторият по сила владетел на българските земи след Борил. Така роднината на Асеневци успява да осигури подкрепата на латинците, като дори се предполага, че имат споразумение да му помогнат да вземе престола в Търново.

Как Алексий Слав става деспот Слав

Едно от важните уточнения е, че титлата "деспот" не е характерна за българите. Тя се въвежда във Византия в средата на XII век. Поради тази причина, след сватбата си с дъщерята на Анри, Слав е почетен от императора с тази почест. Тежестта ѝ е значителна – това е вторият най-важен човек в империята. Разбира се, тази титла има по-скоро символичен жест, който подчертава неговата значимост за латинците.

Друг важен аргумент за получаването на тази висока титла е, че всички са настроени срещу латинците. Те са считани за пришълци след превземането на Константинопол през 1204 година. В тази светлина, Слав е виждан като ключов съюзник, който би могъл да помогне на Латинската империя да се утвърди на Балканите.

Слав губи доверие в латинците

Постепенно отношенията между латинците и българскят цар Борил се подобряват, което кара Слав да загуби доверие в тях. В тези действия той с основание вижда заплаха за своите владения. През това време, столицата му Мелник е завладяна от Борил, но местното население остава лоялно към деспота и в следващите години той успява да си възвърне града. Между 1215 и 1216 година, след смъртта на съпругата му, Слав използва този удобен повод да прекъсне васалитета си към Латинската империя. Малко по-късно Иван Асен II успява да вземе престола в Търново, а това е възприето от деспот Слав като възможна нова заплаха. Освен това до него нараства като сила и Епирското деспотство на Теодор Комнин, който се стреми към възстановяването на Източната Римска империя. За да защити владенията си от нарастващата мощ на тези 2 държави(България и Епирското деспотство), той се сродява с епирския деспот, като се жени за дъщерята на неговия шурей. По този начин се опитва да запази контрол върху владенията си. Въпреки това, някои историци считат, че неговите земи са били погълнати от амбициозния Теодор Комнин.

Как Иван Асен II поглъща владенията на Слав

Нямаме достатъчно информация за съдбата на Слав по време на управлението на Иван Асен II. Счита се обаче, че след битката при Клокотница, българският владетел успява да присъедини земите на Слав, които вече са разположени във вътрешността на Епирското деспотство.

Личността на Алексий Слав е силно подценявана в нашата история. Счита се, че от неговата титла „деспот“ произлиза името на град Доспат. Неговите владения обхващат голяма част от Родопите. Поради тази причина, след падането под Османската власт, те са наричани Славееви гори. Това ясно показва значимата роля на Алексий Слав в исторически план. Той не е просто претендент за трона в Търново, ами владетел на втората по сила българска държава през началото на XIII век.

Христина Христова
Христина Христова Отговорен редактор
Новините днес