Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Променят ли децата ни нашия собствен характер и как?

11 септември 2023, 21:46 часа

Новороденото дете рязко променя живота на родителите: безсъние, вълнения, денонощен екшън. Понякога дори е трудно да се каже кое е по-силно: любовта към детето или стресът в тази нова ситуация.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

"Повечето родители казват, че раждането на първото им дете сериозно е променило не само живота им, но и тях самите", казва пред ДВ Ева Аселман, професорка по психология в Потсдам. Но науката не подкрепя това усещане на родителите, уточнява тя. "Странно е колко малко се променя личността на родителя покрай раждането на детето", казва професор Аселман. Едно от възможните обяснения: да имат деца решават хора с определен тип личностни качества.

Какво показват изследванията

Още: Прокуратурата проверява случая с децата, които дишат райски газ в Русе

Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна

Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов

За взимането на това решение допринасят различни фактори: партньорска връзка, кариера, културни норми, финансова сигурност. Важна роля играят обаче и определени качества на човешкия характер. Демографът Щефен Петерс обяснява: "Екстровертните мъже по-скоро стават бащи. Докато при жените този фактор не играе особено важна роля при решението да се създаде семейство", обяснява Петерс на базата на едно проучване в Германия, излязло през тази година.

Щефен Петерс и Ева Аселман изучават характерите на бъдещите родители на базата на добре известните пет основни параметъра - така наречените "пет големи черти на личността": откритост, добросъвестност, екстровертност, сговорчивост, емоционална стабилност. Според професор Аселман хората, които са по-отворени за нови преживявания и култури, които обичат да пътуват и проявяват разностранни интереси, евентуално не изпитват толкова силно желание за деца - просто защото едно дете ще ограничи свободите им.

Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата

Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет

И обратно: по-консервативните хора, които обичат да усядат и да живеят по определени, повтарящи се схеми, не се плашат толкова от създаването на семейство. По-склонни да раждат деца са и екстровертните хора - навярно защото шумният и динамичен семеен живот пасва на техния характер, смята психоложката. Тези хора освен всичко друго обикновено се вписват в широки социални мрежи, които помагат при отглеждането на едно дете.

Но как решението да се създаде семейство променя самата личност на родителите? "Според една от хипотезите раждането на дете прави родителите по-зрели, по-добросъвестни, по-търпеливи и емоционално по-стабилни", казва Ева Аселман. Колкото и да е странно обаче, това не отговаря съвсем на истината, защотонейните изследвания показали друго: "Под черта не се наблюдават съществени изменения в тези черти на характера". Въпросните изследвания показали, че в разрез с очакваното след раждането на дете у родителите не се усилва чувството за отговорност. Професор Аселман дава обаче убедително обяснение: раждането на дете променя приоритетите, родителите съсредоточават цялото си чувство за отговорност, цялата си всеотдайност върху новороденото и в резултат може и да загърбят други задължения.

Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи

Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус

Още: Спасиха две българчета от удавяне в Турция

Когато обаче родителите са твърде млади, в началото на 20-те например, нещата се променят: "Нашите изследвания показват, че през първата година след раждането младите родители демонстрират повишено чувство за отговорност. После обаче този ефект изчезва", обяснява професор Аселман.

Какво ни променя най-трайно

Да, децата трайно преобръщат живота ни, но в дълбочина тяхната поява въздейства върху личността на родителя по-малко, отколкото например един драматичен професионален обрат. Това показва едно голямо изследване, посветено именно на влиянието, което различни житейски събития оказват върху човешката личност.

"На едно ново работно място човек трябва да отговаря на ясно поставени изисквания", обяснява Ева Аселман. Според нея за да отговорим на тези изисквания, ние трябва да вършим най-различни неща. Например да сме точни и старателни, да правим професионално впечатление. Докато ролята на родителя изобщо не е дефинирана толкова ясно: "Съществуват различни представи за това какво представлява добрата майка или добрият баща. Ако някой се отклонява от тези представи, няма началник, който "да го вкара в пътя", както е на работа", казва психоложката. Именно това служи като обяснение защо родителството не променя толкова сериозно човешката личност.

Още: Защо е по-добре едно дете да скучае, отколкото да му се тикне таблет в ръцете? Лекар обяснява

 

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес