Първият ден от зимата ни посрещна с ниски температури, обилни снеговалежи и силен вятър – метеорологични условия, в които жадуваме за уюта и топлината на дома. Едва ли тепърва ще избирате начин на отопление за сезона, но със сигурност има още какво да научите по темата, за да е по-топло в дома ви.
Парно отопление - съвети за ефективност
Ако обстоятелствата са наложили или вие сте избрали да поддържате дома си топъл и уютен, като се отоплявате с централно или локално парно отопление, добре е да знаете как да се грижите за радиаторите, какво не трябва да правите и какво е важно, за да подсигурите топлото в дома си на приемливи цени. За да не ви изненадат неприятно сметките през зимата, вижте какво казват експертите по темата.
Изключването на радиаторите през деня, когато отсъствате от дома си е лоша идея, която води до загуба на средства и по-високи сметки. Подобно на климатиците и бойлерите, радиаторите не трябва да се изключват, а само да се настройват на по-ниска степен преди излизане, за да не изстинат помещенията, което ще изисква повече и по-усилена работа на уреда, за да ги затопли и ще коства повече средства, отколкото ако радиаторите са работили на ниска степен през деня. Същото важи и за през нощта – намаляване на степените, а не изключване е най-удачния избор. Ако обаче ще отсъствате с дни – изключете ги, няма смисъл да топлят празните стаи.
Още: Това е най-добрият начин за почистване на радиаторите преди зимата
- Не използвайте радиаторите като сушилня. Мокрите дрехи върху тях отнемат топлината и увеличават влагата в помещенията, създават риск от развитие на плесен и мухъл.
- Не оставяйте помещения, които не се отопляват. Не спирайте напълно радиаторите в част от стаите. Дори да е на ниска степен радиаторът в стаите, които не се ползват непрекъснато, той ще помогне значително за увеличаване на градусите в дома ви. Няма да имате и проблем с конденз.
- За икономична и ефективна работа на радиаторите радиаторните вентили не трябва да са на максимална степен. Настройте на средна такава.
- Не покривайте радиаторите. Освен че създавате риск от инциденти и пожар, покритите радиатори работят по-усилено, харчат повече средства от бюджета ви, но топлят по-малко. Дали важи това и за пердетата ви? Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора и ако да, защо тогава именно до прозорците традиционно се намират радиаторите?
Защо мястото на радиатора е до прозореца?
Експертите твърдят, че това поставяне на радиаторите е напълно очаквано и правилно. Дори при нова дограма и санирано жилище именно от там се губи топлината, а радиаторът я компенсира още на мястото, на което се случва. Неприятното в случая е, че много от домакините все още предпочитат завеси и пердета за прозорците си, а не щори или витринажно фолио. Ако и прозорците в дома ви са с пердета, важно е да знаете пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора и как да подходите, за да не губите средства.
Още: Съседка издаде тайната на чистите си радиатори – мръсотията пада за минути
Пречат ли пердетата на ефективната работа на радиатора?
Краткият отговор е да. Покриването на радиаторите е грешка, а още по-голяма е да ги покриете с пердетата, като така останат към прозорците, а в стаите ви не се виждат. Ако използвате пердетата с тази цел, потърсете по-удачен начин за скриване на радиатора, за да не плащате грешни средства за ток. Предлагат се специални решетки за целта.
Ако пердетата ви се намират върху вентилатора, то се препоръчва да се сменят с къси – поне 5 см. над радиатора или с щори. Дългите завеси над радиаторите блокират топлината. На работата на радиаторите пречи и прибирането на завесите зад тях. Колкото по-свободно е пространството около радиатора, толкова по-добре – уредът ще работи по-малко и не толкова усилено, за да поддържа желаната от вас температура.
Още: Честа грешка през отоплителния сезон - радиаторите са горещи, а вие все още мръзнете