Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Полезна или вредна е консумацията на сурово яйце на гладно?

21 ноември 2024, 07:35 часа

Ако преди няколко години яйцето можеше да се разглежда като злодей в задачата за поддържане на здравословен живот, днес нещата са се променили много. Сега знаем, че то се състои от важни хранителни вещества за правилното функциониране на организма като протеини с висока биологична стойност, въглехидрати, калий, желязо, селен, цинк, фосфор, магнезий, калций, витамин А, витамини от група В, витамин В12, витамин D и витамин К.

Има няколко начина за приготвяне на яйцето: варено, под формата на омлет, пържено, поширано. Но какво да кажем за суровите яйца?

Ето какво разказва д-р Патрисия Лейте.

Още: Лесна рецепта за вечеря: Апетитна извара с яйца на фурна

Мога ли да ям сурови яйца?

Въпросът е, че консумирането на храна, докато е още сурова, не е съвсем безопасно. Причина е салмонелозата, заболяване, причинено от бактерии, принадлежащи към рода Salmonella, които заразяват около 1% от яйцата.

Друг проблем, който прави консумацията на сурови яйца нежелателна, е усвояването на биотин от организма. Биотинът е известен още като витамин B7, който е важен за косата, кожата и ноктите, регулира нивата на захарта в организма, подпомага метаболизма и допринася за процеса на възстановяване на тъканите. Когато яйцето се консумира в суров вид, организмът не е в състояние да абсорбира целия биотин, който храната осигурява. Това се дължи на наличието на протеин, открит в суровия яйчен белтък, който се нарича авидин и се свързва с биотина, предотвратявайки усвояването му от човешкия храносмилателен тракт.

Още: Кой е пръв - яйцето или кокошката: Има отговор

Как да предотвратим това? 

На първо място е необходимо яйцата да се консумират след като са преминали през процес на готвене при температура над 65ºC. Това означава да не се ядат пържени яйца с течни жълтъци.

Друга важна предпазна мярка е да се уверите, че купувате яйца, които са съхранявани в хладилно помещение, и да ги съхранявате в хладилника, веднага щом се приберете у дома. Освен това указанието е да ги използвате 3 до 4 седмици след датата на купуване.

Твърдо сварените яйца също трябва да се съхраняват в хладилник; изобщо важно е да се охлаждат всички храни, чиито рецепти съдържат яйца. Ако дадена рецепта ги изисква сурови, препоръчително е да изберете пастьоризирани яйца, които са били загряти до достатъчно висока температура така, че всяка следа от салмонела да е елиминирана.

Още: Лекар: Как е правилно да се ядат яйца при висок холестерол

Ползи от яйцата

1. Повишават нивата на полезния холестерол

Яденето на яйца може да повиши нивата на HDL, известни като „добър“ холестерол. Изследванията показват, че консумацията на две яйца дневно в продължение на шест седмици подобрява нивата на HDL с 10%.

2. Източници на холин

Яйцата също са източник на холин - вещество, преди време наричано В-4, но което според днешните представи не е витамин. То е важно за изграждането на клетъчните мембрани и допринася за производството на сигнални молекули в мозъка.

Още: Къде е най-доброто място за съхранение на яйца в хладилника

3. Намален риск от развитие на сърдечни проблеми

Видяхме, че HDL е добър холестерол, нали? Има обаче и LDL, който е известен като лош холестерол. Той е разделен на други категории: малки частици, плътни LDL-частици и големи-LDL частици.

Според проучвания, тези, които имат повече малки и плътни LDL-частици, страдат повече от сърдечни проблеми, отколкото тези, които имат повече големи частици. Въпреки, че яйцето е в състояние леко да повиши нивата на LDL при някои хора, то също трансформира малките и плътни частици в големи, което може да се счита за полза.

4. Полза за очите

Яйцата са източник на лутеин и зеаксантин - два важни антиокислителя за здравето на очите, тъй като участват в развитието на ретината. Според изследвания, консумацията на адекватни нива на тези вещества може да намали риска от катаракта и макулна дегенерация.

Внимание! Тази статия е само за информация. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес