Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Подходяща маска за предпазване от Ковид-19

28 януари 2021, 08:15 часа

В България за разлика от страни с мръсен въздух и пренаселеност няма традиция за носене на маски дори по време на ежегодните грипни епидемии. Появата на Ковид-19 (COVID-19) и породилата се необходимост да се употребяват такива с цел ограничаване на разпространението на инфекцията, завари обществото напълно неподготвено по темата какви са видовете маски, предпазват ли ни, как да ги поставяме и сваляме безопасно. Зародилите се спорове в социалните мрежи предпазват ли ни маските и пълното непознаване на типовете маски и предназначението им, е причина да считам, че е крайно необходима поднесена на разбираем език информация.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Предпазва ли ни маската от Ковид-19?

Да, но не на 100% и не всяка маска.

На пазара можем да открием маски от плат, медицински и филтриращи маски (респиратор, ЛПС). От заразяване с вируса предпазва носещия единствено респираторът.

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Маските от плат, особено направените в домашни условия, нямат почти никакво предпазващо значение. Те по-скоро помагат да не заразим човека срещу нас при кашляне или кихане, като спират отделяните частици. Ако срещу нас има болен от вируса човек, то този тип маска няма да ни предпази.

Медицинските маски са с по-добри предпазващи свойства, но и те са предназначени предимно да не заразим хората около нас, ако сме болни, а не да предпазим себе си, носейки ги. Медицинските (хирургическите) маски се тестват при издишване за ефективност на бактериалната филтрация. Биват Type I и Type II. Първите намаляват предаването на инфекциозни агенти от устата и носа на носещия ги и трябва да се употребяват  от лица, инфектирани с вируса, за да не го предадат на хората до тях. Вторите са за медицински лица, като някои пазят лекаря от пръски кръв и телесни течности (например по време на операция). Характерното за медицинските маски е, че не прилепват плътно, пропускат около ръба им при вдишване, не защитават от малки частици и са изключително за еднократна употреба.

Маската, която може да предпази вас самите от заразяване с Ковид-19, е филтриращата (респиратор, ЛПС). Тя бива според степента на защита FP1, FP2 и FP3. Прилепва изключително плътно и пристегнато, което обяснява белезите по лицата на медицинския персонал на първа линия, които често виждаме, споделени на снимки. Степента на защита при правилно поставяне и сваляне е до 98-99% при FP3. Пропуска минимално при вдишване. Сериозен недостатък е високата ѝ цена и недостиг на най-високия клас – FP3. В идеалния случай трябва да се изхвърля на няколко часа и след аерозолгенериращи процедури или контакт с доказано болен, но поради цената и дефицитът ѝ това рядко се случва. В нормални условия (магазин, работно място, банка,) може да носите маската през целия ден и да я изхвърлите според означеното на нея време.

Освен вида маска съществени за предпазването са начинът на поставяне и сваляне. Това трябва да става след дезинфекция на ръцете и само, държейки я за ластиците. Маската не се докосва по време на носене. Недопустимо е и да се търкаля в колата или дамската чанта, без да е прибрана в плик.

Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет

Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет

Ако сте човек от рискова група, вложете средства в FP2 или FP3, за да съхраните здравето си.

ПОВЕЧЕ БЕЗ ШАЛОВЕ И ШЛЕМОВЕ БЕЗ МАСКИ - ЗДРАВНИЯТ МИНИСТЪР И ФАРМАЦЕВТ С УТОЧНЕНИЯ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес