Ципуро е популярна гръцка спиртна напитка от грозде, обикновено ароматизирана с анасон. Традиционно се сервира за посрещане на гостите в дома, придружава мезета или просто добавя радостна нотка при среща със стари приятели.
Още: С кои трикове ще спестим много време при почистване на керамичен плот
Още: С тези пълнени кюфтета по турски ще си оближете пръстите
Някои сведения датират произхода на ципуро от древността и я свързват с древна напитка, наречена "трима". Според официалната версия историческите следи на ципуро водят до Атон преди седем века. А може би и по-нататък – във времената на Византийската империя и до градове като Константинопол, Смирна и Александрия. Там грозде от плодородните земи на Мала Азия се превръщало в алкохол с добавка на анасон от остров Лемнос и мастика от Хиос – варели го в специални бронзови котли изкусни занаятчии от Понт и Армения. В онези времена напитката била известна като „раки“, тъй като гроздовата пращина, от която я произвеждали, се наричала „рака“. Към получения алкохол днес добавят анасон, копър, ароматни билки и мастика.
Как се прави най-пивката сливова ракия?
Как пият ципуро в Гърция?
Още: Топ 15 въздействащи цитата от нашите любими български автори
Още: Кодовете на Грабовой - как хора сбъдват желанията си с комбинация от тези числа
Според традицията ципуро е напитка, произведена с остатъци от винопроизводство, каквато е грапа в Италия или орухо в Испания – тоест от пращина или джибри. С други думи, това се смятало за напитка, направена от „отпадъци“ от производството на вино, която се пиела в семеен и приятелски кръг – а не за „официални гости“. Така с течение на времето ципуро се превърнало в напитка за приятелски събирания и станало особено популярно в селските „кафениони".
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Има ли противопоказания чаят от лавандула?
Още: Защо няма дебели китайки: 6 трика, които спазват стриктно
Ципуро се пие с приятели и днес - но също така вече е включено в продуктовата гама, заедно с други висококачествени алкохолни напитки, на много винарни с дълга история. То идеално съпровожда предястия, морски дарове и върви добре в коктейли. Това е една от основните му разлики с българската ракия. Я си представете наша ракия в състава на коктейли? Абсурд: ракията ни е прекалено горделиво питие, за да се подчинява и съобразява с други напитки.
Как се прави ципуро?
Основният компонент на ципуро са джибрите, които остават по време на процеса на винопроизводство след пресоването на гроздовия сок. Тази маса преминава през процеса на дестилация, за да се получи алкохолна напитка с 40-45 градуса. Въпреки това, голямата разлика от други подобни напитки на Средиземноморието, е характерният му аромат – резултат както от самия изходен материал, така и от специалния производствен процес.
Още: Каква е тайната да отгледаме здрав разсад домати
Още: С какво да почистим алуминиевите щори?
Бутилираното ципуро (за разлика от наливното) има по-плодов вкус от другите гроздови ракии, особено в сравнение с тежките аромати на различните видове грапа. Ципуро е и по-меко на вкус, което го прави подходящо за приготвяне на коктейли - което при грапата и нашенската ракия наистина е крайно неподходяща идея.
Каква е разликата между ципуро и цикудия?
На остров Крит тази напитка се нарича „цикудия". По същество това е едно и също. Методът на приготвяне остава същият. Винопроизводителите използват остатъчния материал от пресоването на гроздето и го ферментират при ниски температури, за да запазят всички вкусове на сортовете грозде. След това процесът на дестилация се извършва в специални контейнери.
Какво е перфектното съотношение захар-вода за ракия?
Какви са разликите между различните видове ципуро?
Задължително условие за производството на висококачествено ципуро е доброто грозде от най-високо качество. По този начин сортът грозде, съставът на почвата, в която е расло, надморската височина и географската ориентация на лозето, както и методите на отглеждане и времето за прибиране на реколтата, влияят значително върху характеристиките и вкуса на крайната напитка. И, разбира се, вкусът също зависи от това дали анасонът е добавен в етапа на нейното производство.
Цялото умение на дестилатора се състои именно в запазването на всички аромати и вкусови нотки на гроздето, особено по време на процеса на ферментация - когато майсторът може да добави свои нотки и да повлияе на крайния характер на напитката.