Традицията за боядисване на яйца е един от най-характерните символи на великденските празници в много култури по света. Но какво е началото на тази практика? Има множество легенди и истории, които обясняват този обичай. В тази статия ще разгледаме някои от най-интересните.
Легендата за Мария Магдалена
В много легенди, свързани с традицията за боядисването на яйца, Мария Магдалена е ключова фигура. Една от историите включва влизането на Мария Магдалена в гробницата на Иисус Христос три дни след разпъването му на кръста.
Великден 2024 - кога се пада, традиции и обичаи
Отивайки към гробницата, тя е носила кошница със сварени яйца, които е мислела да сподели с останалите жени, дошли да оплакват смъртта на Божия син. След като пристига обаче и там няма никого, легендата гласи, че яйцата от само себе си са придобили червен цвят.
Дева Мария и червеното яйце
Някои източноевропейски традиции приписват започването на традицията с боядисването на яйца не на Мария Магдалена, а на майката на Иисус. Дева Мария е присъствала на разпъването на кръст на сина си и според легендата е носила със себе си яйца.
Една от версиите гласи, че капка от кръвта на Иисус е капнала върху едно от яйцата и го е оцветила в червено. Според друга версия, докато Дева Мария е плакала, сълзите ѝ са се превръщали в кървави и са оцветявали яйцата в яркочервен цвят.
Кралска традиция
Съществува и вероятността английският крал Едуард I да е станал причината за въвеждането на великденската традиция с боядисването на яйца.
През 13-ти век кралят нарежда да бъдат боядисани и украсени 450 яйца със специални позлатени листа. Тогава яйцата са били представени пред народа като великденски дар от кралското семейство.
Любопитните традиции от цял свят по Великден
Според някои обичаи първото яйце се пази цяла година за здраве на дома. Второто яйце също е червено – то се оставя в църквата в събота вечер. Останалите яйца се боядисват в разнообразни цветове, някои им слагат ваденки, други използват восък или ги разкрасяват по друг начин.