Яйцата по панагюрски, както ги наричаме в България, са известни в чуждестранната кухнята като поширани яйца. Те са ястие не само от националната, но и от световната кухня, където са част от популярното кулинарно изкушение, наречено „Яйца Бенедикт“, а името им – поширани яйца – произлиза от техниката, с която се приготвят – поширане, при която ястието се съхранява сочно, вкусно и ароматно.
Поширането представлява готвене във вряща течност, която може да бъде както обикновена вода, така и богато разнообразие от бульони, чиято температура е важно да бъде между 60 и 80 градуса по Целзий. Благодарение на тази техника приготвените по този начин – чрез поширане яйца – са със сварени белтъци, но с жълтък, съхранен в полутечно състояние, което ги прави изключително сочни и вкусни.
Защо у нас пошираните яйца са познати като яйцата по панагюрски? Свързано ли е името им с град Панагюрище и по какъв начин? Отговорите на тези и на още любопитни въпроси ще откриете в статията.
Яйцата по панагюрски – история на името им
Яйцата по панагюрски или пошираните яйца, както ги наричат по света, у нас се приготвят чрез поширане в подсолена вода, като често се добавя и оцет за леко кисел вкус, и се поднасят върху канапе от кисело мляко, а понякога и от сирене, натрошено и смесено с киселото мляко. Поръсват се задължително със сладък или леко лютичък червен пипер и се заливат с прясно разтопено ароматно и още цвъртящо масло. Ех, че вкусно.
Яйца по панагюрски с червен пипер: Не сте яли по-вкусни!
Името на пошираните яйца у нас – панагюрски, произхожда от Панагюрище, където ги приготвят по стара и традиционна рецепта и където са сред най-популярните ястия, сервирани както на местата за обществено хранене, така и в дома. В Панагюрище наричат яйцата по панагюрски или пошираните яйца още парени. Интересна е рецептата за приготвянето им в този възрожденски град – те също ги поставят върху канапе от кисело мляко, но вместо с масълце ги заливат със стопена от пръжки свинска мас, което ги прави по-мазни, тежки, ароматни и по-различни като вкус от пошираните яйца, познати в други части на България и по света. Друга съществена разлика е употребата на чесън заедно с червения пипер за поръсване на яйцата.
Така те стават и леко люти, леко пикантни, което също отличава яйцата по панагюрски от пошираните яйца, приготвяни в други части на страната. Така че смело можем да кажем, че яйцата по панагюрски произхождат от Панагюрище и представляват вариация на пошираните яйца, поднесени върху кисело мляко и залети с мас, чесън и червен пипер, и да ги отличим и разграничим от пошираните яйца, поднасяни в други части на страната и извън нея.
Яйца по панагюрски в микровълнова - готови за 3 минути
Оригиналната рецепта на яйцата по панагюрски, която са приготвяли възрастните хора от Панагюрище преди десетилетия и повече, е със сирене, натрошено в киселото мляко, като тя задължително съдържа чесън за поръсване и мас за поливане. Със сигурност знаете как се приготвят поширани яйца, така че няма да се спираме подробно на рецептата, но ще подчертаем, че е добре млякото и сиренето да са „истински“, а не имитиращ продукт, като най-вкусно е с домашно произведени млечни продукти.
Яйцата по панагюрски са част от корените и традициите на панагюрци, а с автентичната рецепта, по която са приготвяни, са нагостявани скъпи гости през годините. Насладете се на автентичната рецепта, която е не по-малко вкусна от тази, с която приготвят изисканите, скъпи и популярни поширани яйца в далечни краища на света.