Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

От кое грозде става най-хубавото вино?

19 август 2023, 17:33 часа

Възпято в песни и стихове, увековечено в легенди и предания, божествената напитка – виното – символ на живота и на безсмъртието – е неразделно свързано с историята, традициите и религията ни. Цяр и лек или наслада и опиянение е то? Питие за забавление ли е, или чаша, пълна с традиции, с вино, неразривно свързано с обичаите и обредите ни, отпивано по най-свидните поводи?

Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа

Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават

Напитката, която от дълбока древност е свързана с боговете, плодородието и веселието, която още древните египтяни почитали, която имала свой Бог – Дионис, която е свързана с Християнството и с християнските ритуали, е всичко това и много повече. За уникалните ползи за здравето от консумацията на вино се знае много. Тази божествена напитка е научно доказано природно богатство за профилактика и подпомагане на лечението на редица тежки заболявания.

Но за да бъде полезно, пълноценно и наслада за сетивата, виното трябва да е хубаво, качествено, скътало в сърцевината си най-добрите гроздови зърна, правилно обработено и ферментирало, отлежало, правилно поднесено. Целият този процес по създаване на хубаво вино – еликсир, почитан от древността, започва с избора на сорт грозде. От кое грозде става най-хубавото вино и има ли сортове, селектирани и подходящи специално за вина?

От кое грозде става най-хубавото вино?

Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет

Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега

Над 10 000 са винените сортове грозде, но основните, които се използват за винопроизводството, са само 13. Вижте кое грозде за кое вино е подходящо, ако сте решили да си приготвите този божествен еликсир сами.

1.       Червено вино

Отговорът на въпроса от кое грозде става най-хубавото вино е различен, ако го зададем в България и във Франция например. У нас за качествено червено вино се препоръчват сортове „Рубин“, „Памид“ и др., а във Франция „Пино ноар“, „Малбек“ и др. Като цяло обаче има правило гроздето за най-хубавото червено вино да е от червени сортове със захарност над 20%, добре узряло, добре оцветено. Изборът на сорт зависи от страната, в която се произвежда виното, както виждате, но общите характеристики , които правят гроздето идеално за дадено вино, са еднакви във всички краища на света.

2 чаши вино на ден - учени разкриха какво ще се случи с мозъка ви

Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика

Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери

2.       Бяло вино

Ако се вълнувате от кое грозде става най-хубавото вино, когато визирате бялото вино, въпросът стои по същия начин – изборът на сорт зависи от страната, като у нас тамянката е идеална за съвършеното бяло вино. Подходящото грозде за бяло вино, независимо от сорта, не е толкова захарно – 15 до 20% захарност се считат за идеални, киселините следва да са около 7 гр. на литър, а самото грозде да е бяло или розово и с безцветен сок.

За приготвянето на божествената напитка обаче не е важно само и единствено гроздето и изборът на правилния сорт, макар да е именно това първата стъпка, гарантираща качествено вино. Важно е гроздето да бъде правилно обработено, да отлежи в строго определени условия, подходящи за конкретното вино, да бъде съхранено в подходящи бутилки, да старее правилно.

С не по-малка значимост е и как е поднесено виното, дали е на подходяща температура и с подходящо мезе, тъй като поднесено от хладилника например, то губи своите качества, не може да бъде усетена от небцето и сетивата пъстрата палитра от съвършени аромати и вкусове и това влияе негативно на цялостната представа за дадено вино и на цялостното преживяване от консумацията.

За да се насладите максимално на божественото питие, следва да се вълнувате не само от сорта, от който е бутилката в ръката ви, но и как се съхранява и консумира, какво мезе да предложите към него, какво да правите с отворената и недоизпита бутилка.  Всички тези малки на пръв поглед елементи и подробности всъщност далеч не са несъществени и не са подробности. Те са от ключово значение за производството на качествено вино и за удоволствието, което ще изпитате, държейки чашата в ръката си и отпивайки от нея.

Лекар разкри защо чаша вино на ден е вреден навик

Ползи от консумацията на вино

Освен от кое грозде става най-хубавото вино нека проверим и какви са ползите от консумацията му според най-новите изследвания по темата.

-          Виното е еликсир за младост и здраве. Богато на антиоксиданти, то е съвършеното решение за здрава кожа, чиято младост е съхранена и която не старее преждевременно.

-          Виното и особен червеното вино успешно редуцира нивата на лошия холестерол в кръвта.

-          Божествената напитка е лек за сърцето и кръвоносната система – поддържа ги здрави и минимизира опасността от съдови инциденти. Това благотворно действие на виното и особено на червеното вино се дължи на полифенолите – антиоксиданти, които поддържат гъвкави кръвоносните съдове и действат превантивно срещу тромби –опасни съсиреци, причиняващи инсулт и инфаркт – болести, бич на съвремието, отнемащи човешки животи системно.

-          Виното е полезно за страдащите от диабет, както и за профилактика при рискови групи, застрашени от развитие на диабет. Това благотворно и целебно действие на виното се дължи на ресвератрола – естественото съединение, намиращо се в кожата на гроздето, което  контролира нивата на кръвната захар при хора с диабет.

-          Виното помага за съхраняване на паметта и предпазва от дегенеративни заболявания. Учените сочат например, че консумацията на вино в разумни количества помага на пациентите, страдащи от Алцхаймер, да подобрят паметта си.

-           Увеличава настроението и се бори с депресията.

Подкрепяме разумната консумация. Консумирай с удоволствие и мярка.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес