Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

От ябълковия оцет има много ползи, но знаете ли за вредите от него?

21 ноември 2021, 15:31 часа

Проучванията показват, че ябълковият оцет има ползи за здравето. От друга страна, употребата му може да има неприятни странични ефекти.

Ябълковият оцет е често срещан компонент на различни сосове и подправки, консервант. Също така все по-често се използва за лечение на различни здравословни състояния

Различни проучвания обаче показват, че ябълковият оцет е ценен при лечението на затлъстяване, сърдечни заболявания, рак и бактериални инфекции. Трябва да се отбележи обаче, че са направени проучвания за възможните странични ефекти или усложнения от редовната консумация на ябълков оцет. И такива има!

Кариес

Ябълковият оцет, като всеки оцет, е кисел. Яденето на много кисели храни, пиенето на кисели напитки ще изтъни зъбния емайл с течение на времето и може да причини кариес. Хората може да не забележат увреждането на зъбния емайл в началото. Според здравните специалисти с течение на времето зъбите стават чувствителни към сладко, топла или студена храна и могат да се образуват дупки. Най-големият риск от кариес е при редовна консумация на неразреден ябълков оцет. Рискът се намалява, ако ябълковият оцет се разрежда или консумира с храна.

Ниски нива на калий в организма

Има доказателства, че ябълковият оцет може да намали калия в организма. Това се нарича хипокалиемия. При умерена хипокалиемия човек може да не изпитва неразположения. По-високите нива на хипокалиемия могат да доведат до мускулна слабост и дори парализа на много части на тялото.

Възможни ефекти върху кръвната захар

Има проучвания, които показват, че приемът на ябълков оцет може да има ефект върху кръвната захар. Вярно е, че учените не могат напълно да обяснят този ефект, необходими са повече изследвания. Хората с диабет трябва да се консултират с лекар, преди да включат ябълков оцет в диетата си.

Стомашно-чревни нарушения

Много хора използват ябълков оцет, за да отслабнат. Според изследвания ябълковият оцет забавя малко дейността на стомаха, така че усещането за тежест се усеща по-дълго след хранене. От друга страна, продължителното задържане на храна в стомаха може да има нежелани странични ефекти. В едно проучване участниците консумирали ябълков оцет, за да намалят апетита. Много от субектите казват, че след като пият ябълков оцет на закуска, по-късно изпитват гадене и лошо храносмилане. Тъй като ябълковият оцет е кисел, пиенето му неразреден, при стомашни язви или повишена киселинност може да влоши неприятните симптоми.

 

Анита Найденова
Анита Найденова Отговорен редактор
Новините днес