Концепцията за четно и нечетно на числата се изучава в училище още в началния курса по математика. Въпреки това мнозина се затрудняват да отговорят на въпроса - нулата четно или нечетно число е. Част от човечеството вярва, че нулата не се отнася нито към четните, нито към нечетните числа.
Какво е това число - четно или не?
Най-простите числа, използвани в ежедневието, са числа, които се използват при броене на обекти, наричат се естествени. Те са се появили в древни времена, защото египетските жреци вече са били добри математици (невъзможно е да се строят пирамиди просто така без изчисления). Числото 0 обикновено не се счита за естествено, тъй като отсъствието на обекти не може да се преброи. Тук математиците от древността са се справили без нула.
Числото 0 е въведено от индийския математик и астроном Брахмагупта, живял през 7-ми век. Впоследствие 0 се разпространява в арабския свят и след това в Западна Европа.
Стандартната дефиниция на четно число е неговата делимост на 2 без остатък:
2/2=1;
18/2=9;
няма остатък, така че числата 2 и 18 са четни.
Ако разделим 2019/2=1009 (остатък 1), добре, тъй като тук има остатък, тогава числото 2019 е нечетно.
Сега нека се справим с 0:
0/2=0
няма остатък, следователно 0 е четно число по дефиниция (в математиката е важно да се докаже някаква концепция по дефиниция).
В Древна Гърция математиците въвеждат понятието за кратност. Числото 18 се счита за четно - 18/2=9, а 9/2=4 (остатък 1).
Числото 12 е два пъти четно - 12/2=6, 6/2=3, 3/2=1 (остатък 1).
Но 0 на 2 може да се дели безкрайно, винаги в резултат на делението, ще се получи 0, което от своя страна може да се раздели на 2. От гледна точка на възгледите на древните математици 0 е най-четното число.
Можете да разберете понятието за четно на 0 по друг начин.
Четните и нечетните числа се редуват - 1, 3, 5, 7 ... нечетни и 2,4,6,8... са четни. Никой не забранява да се продължи този модел не само в посока плюс безкрайност, но и в посока минус безкрайност.
1. Според определението четно число се дели на 2 без остатък.
Наистина, 0 / 2 = 0.
2. Четните числа са разположени на оста между нечетните числа.
Никой не се съмнява, че -1 и 1 са нечетни числа.
3. Две нечетни числа дават четно число.