Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

НЕЗАБАВНО разкарайте от дома си ТЕЗИ алергени и пречистете въздуха

16 август 2021, 22:15 часа

Въздухът става все по-мръсен, а за това благоприятстват много фактори. За да живеем здравословно, ние трябва да се замислим за това какъв въздух дишаме всеки ден.

Още: Голяма задушница: Никога НЕ правете това на гробището

Още: Голяма задушница: Молитвата, която всеки трябва да каже на този ден

Неслучайно повечето болести се причиняват от мръсотията, която вдишваме, от влагата и мухъла у дома, който невидимо се процежда и ни трови.

Ние не можем да се избегнем дишането на мръсен въздух на открито, но от нас зависи да намерим начин да го пречистим, докато сме в затворени пространства - вкъщи или в офиса. Всичко е в нашите ръце, само трябва да се сетим да го направим. 

Оказва се, че въздухът в затворените пространства е доста по-лош от този, който е навън. Хората не взимат под внимание и алергените, които често пъти ни причиняват здравословни проблеми. На тях може да се дължи честото кашляне, хремата, астматичните заболявания и проблемите с белите дробове. Всичко това влошава качеството ни на живот.

Още: Какво не се прави на Задушница?

Още: Голяма задушница иде в събота, НЕ нарушавайте тези забрани

Време е да разберем кои са алергените, срещащи се в домашни условия, които вредят на здравето ни:

1. Акари - тези невидими вредители причиняват неприятни алергии. Всички дивани, матраци, килими и мокети ги съдържат в доволни количества.

2. Мухъл и плесен - може би не ги виждаме, но когато ги усетим, трябва бързо да намерим тяхното местоположение да ги премахнем. Те могат да ни докарат сериозни алергии, астми и ревматични заболявания.

3. Спори от кучета и котки - те се носят из въздуха и са вредни за вдишване

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 21 февруари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 21 февруари /валутен калкулатор/

4. Цветен прашец, пухчета или полени – можем да ги внесем отвън у дома, а те са едни от най-големите алергени.

А сега е време да разберем от кои предмети идват най-честите алергени вкъщи:

Килими и изкуствен текстил - в тях се задържат прахови частици, акари, полени, внесени отвън и косми от животни, които се чистят доста трудно, защото са многобройни и упорити.

Книги, вестници, списания - може да не знаете, но те са идеален развъдник на мухъл и вредни микроорганизми. Всяка книга е покрита със слой прах и ако имате цяла библиотека е много трудоемко да ги бършете една по една. Решението за това е електронната книга.

Матрак - развъдник на акарите. Препоръчително е да го покриете в специален перящ се калъф, който да го изсушавате на слънчево греене.

Стайни цветя или растения - дори в една саксия може да се появи мухъл. Затова не трябва да прекалявате с поливането на цветята и е редно да почиствате по-редовно изсъхнали листа и клонки. Дренирайте саксията по подходящ начин.

Меката мебел - също благоприятства развъждане на акарите.

Плюшени играчки – по тях полепва много прах и акари, затова трябва да се изпират по-честичко на висока температура и след това да изсъхват на слънце.

Климатик – замърсените му филтри са носител на алергени. Трябва да ги сменяте и почиствате по-често, защото са благоприятна среда за развитие на микроорганизми и бактерии.

Как да ограничим алергените и да пречистим въздуха у дома:

1. Често проветрявайте всички стаи;

2. Влажността на въздуха трябва бъде най-много до 50 %. Над тази стойност акарите, плесента, влагата и мухъла се развиват много по-лесно и бързо.

3. Използвайте аспиратори както в кухнята, така и в помещенията, където тече вода.

4. Спрете да сушите прането в стаята, особено при затворен прозорец.

5. Профилактирайте по-често климатиците и уредите за пречистване

6. Перете бельото за спане един път на седмица на по-висока температура.

7. Купете си антиалергични матраци и възглавници. Намерете си подходящи калъфки, които издържат пране на по-високи градуси.

8. Заредете се с растения и цветя, които доказано пречистват въздуха - хризантема, алое, драцена и други

9. Снабдете се със солна лампа или друг уред, които пречистват въздуха.

10. Чистете с прахосмукачка с воден филтър минимум един-два пъти в седмицата, за да дезинфекцирате добре помещенията и да ги избавите от акари и бактерии.

Следвайки тези съвети, вие ще се радвате на по-добро здраве, дишането ви ще се подобри и вие ще се почувствате по-свежи и бодри.

Споделете тези ценни съвети.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес