Всяка година в четвъртък или събота през Страстната седмица се боядисват великденските яйца.
Легендите за яйцето
Яйцето е символ на началото на живота, защото от него се ражда малкото пиленце. Съществуват данни, че още християните в Месопотамия са практикували обичая да приготвят червени пасхални яйца.
Традицията да се боядисват яйца е свързана най-вече с легендата за яйцето, което Мария Магдалена подарява на император Тиберий. Мария Магдалена е имала възможност да се срещне с императора и като подарък му носи червено яйце.
Според друга версия императорът се усъмнява във вестта за Възкресението и казва “Както яйцето от бяло не може да стане червено, така и мъртвите не възкръсват". Тогава става чудо - бялото яйце започва да почервенява.
Как да боядисаме яйца за Великден без химия: Начините, за които никога не сте чували
Първото боядисано яйце
Първото яйце винаги е червено - символ на пролятата кръв на разпнатия Христос. След като изстине яйцето, с него се прави кръст на челата на децата, както и на всички останали членове, с пожелание за здраве през годината. Първото яйце е символ на здраве, благополучие и благоденствие за семейството. То се отделя настрани, не се яде като останалите яйца. Поставя се пред семейната икона на мястото на миналогодишното първо червено яйце.
А какво се прави със старото яйце? Ето най-популярните обичаи от различните краища на България.
* Поставя се на кръстопът
Старото яйце се носи на кръстопът, кръстовище и се чупи в земята.
Вярва се, че ако яйцето не се е развалило и не излъчва силен неприятен аромат, предстоящата година ще е благополучна. Ако яйцето не е запазило своята цялост и има неприятен мирис, на семейството ще са нужни много повече усилия за постигане на целите и успехите през предстоящата година. Ако черупката е останала празна - и къщата ще е празна.
* Пуска се в реката
След като се гадае по старото яйце, остатъците от него се изхвърлят в река. Течащата вода се смята за символ на оттичане на всичко лошо и начин за пречистване. Така се отмива злото и се отварят вратите на дома за здраве и късмет.
* Хвърля се през рамо
Ако в населеното място няма река, яйцето се хвърля през рамо по време на проливен дъжд. Вместо течащата вода, дъждът ще отмие злото и лошата енергия.
* Заравя се в градината
В някои части на България старото яйце се заравя в градината за берекет. Това поверие е свързано с времената, в които земята е изхранвала хората.
* Дава се на кокошките
В други райони миналогодишното яйце се дава на кокошките, за да снасят повече е да са здрави.