Повечето от нас изпитват неудобство, срам, страх, когато се опитват да откажат „нещо“ на „някого“. Научете как да го правите въпреки вътрешните терзания.
8 съвета за тези, които искат да се научат да казват "не"
Това гадно чувство, когато искаш да кажеш „не“, но не можеш. Съгласете се, че да се отървете от него възможно най-бързо е най-голямата ви фикс идея. Уви, не всичко ви се струва така лесно, колкото бихте желали.
Но плащането за съгласие прави нещата още по-лоши: сега сме натежали от ролята на жертва, заложник на собствения ни слаб характер. Осем полезни съвета ще ви помогнат да промените състоянието на нещата.
Научете най-добрия начин как да казваме не
Тук са 8 ценни съвета, как да започнете да казвате НЕ:
1. Помнете: Няма как да сте добър за всички
Отказвайки нещо, рискувате да ви се обидят, но поне няма да сте манипулирани и използвани. В противен случай, трябва да се подготвите за морално изцеждане;
2. Гледайте си интересите
Всяка монета си има две лица. Така, ако кажете НЕ на нещо, то за друго отваряте врата, казвайки ДА. Мислейки по този начин, чувството на вина ще изчезне и няма да ви тежи като камък на врата;
3. Стига с оправданията
Вместо да се обяснявате на дълго и широко и да рискувате да се омотаете в лъжи, само кажете кратко и ясно – НЕ;
4. Съпоставете си за и против
Намерете време, изложете всички за и против, които имате. Какво ще загубите и какво печелите, ако откажете и човека отсреща ви се обиди. Помислете има ли изгода за вас, какви рискове поемате. Спокойно и уравновесено кажете краткото НЕ, но не да звучи рязко.
5. Анализирайте и съпоставете нещата, сравнени с миналото
Ако много пъти сте се съгласявали и се е оказвало лошо решение, то сега е момента са кажете край на извървените многократно пътеки. Запазете увереност и спокойствие, карайте встрани и подминете мръсните трикове, без да ви мигва окото.
6. Не заобикаляйте, а директно отсичайте с „не“
Докато не спрете със заблудите „може би“, „ще видим“, ще помисля“, няма да има алтернативи за вас и все вие ще сте прецаканите. Научете се да казвате „не“. Недвусмислеността, не работи във ваша полза. И дума не бива да става, дори за намек или погрешно тълкуване. Ако си играете на думи те могат да бъдат разтълкувани погрешно като „да“.
7. Дайте друга алтернатива
Понякога острената страна също не е уверена в това, което иска от вас. Насочете мислите, решението, избора му в друга посока. Дайте съвет, обърнете нещата, сякаш друго нещо е по-добро за него, като алтернатива. Така в крайна сметка печелите приятел на среща и дори ще ви е благодарен, че сте го отказали от предишното му решение.
8. Извиненията не са спасение
Не е нужно да огъвате гърба си на лък или да свивате рамене, гърчейки се като при изтезание. Кажете твърдо и непоклатимо НЕ, защото от любезност, не на главата ви ще се качат, но и да бъде прието за постоянна слабост. Пък, кой харесва слабите хора?