Когато обсъждаме коя е най-голямата болница в София, следва да уточним дали говорим за сграда, брой преминали пациенти, или за приходи и развитие, тъй като по всеки от тези критерии е възможно различно софийско лечебно заведение да заеме първото място.
Коя е болницата с най-голям ръст в София?
Тук визираме печалби, средства и постъпления. За 2021 година болницата в София, отбелязала най-значителен ръст на приходите си и класирана на първо място по размер на приходите и увеличението им, е „Света София“ с цели 71%.
Най-голямата болница в София по брой преминали пациенти
Любопитен факт е, че най-голямата родна болница по брой преминали пациенти през 2021 година се намира не в София, а във втория по големина град у нас – Пловдив. Това е университетската болница „Свети Георги“. На второ място след нея в България и на първо в София е „Софиямед“. Прави впечатление, че именно университетските болници в страната ни печелят най-много доверието на пациентите и най-голям брой болни са избрали именно тях за лечението си в различни областни градове през 2021 година.
Пациентите вече могат да ползват психологическа помощ в столичните болници
Ако разглеждаме най-голямата болница в София като лечебно заведение, погрижило се за здравето на най-голям брой пациенти, това за 2021 година безспорно е „Софиямед“ с малко над 39 000 пациенти. На второ място в София след нея се нарежда „Аджибадем сити клиник МБАЛ Токуда“ЕАД, която е частна структура и представлява най-голямата група лечебни заведения в България с водеща роля в предоставянето на медицински услуги. Характерни са нея и са кампании и събития за скрининг, превенция, профилактика, въвеждане на новаторски подходи и иновации, нова за страната ни техника в медицината. Създадена през 2016 година, тя се развива изключително бързо, тъй като е част от мрежа болници със световна популярност, печели доверието на пациентите и се превръща в една от най-посещаваните и големи в страната. Акредитирана е с международния стандарт за качество и безопасност – Joint Commisssion International.
На трето място в София по брой пациенти се нарежда болница, известна у нас вероятно на огромен процент от населението, която не е частна структура – УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ с почти 33 000 пациенти, последвана с малка разлика от Военномедицинската академия, която също е широко популярна и може да се похвали със значителен процент доверие, през която за 2021 година са преминали почти 32 000 пациенти.
Доста по-надолу в списъка по брой преминали пациенти е МБАЛ „Света Анна – София“ АД, която е положила грижи за здравето на около 21 000 пациенти през 2021 година.
Частните болници - по-предпочитани, предлагат и по-добра услуга
Когато визираме като определящ коя е най-голямата болница в София критерия брой пациенти, преминали през съответното лечебно заведение, следва да имаме предвид Ковид кризата и настъпилите промени в лечебните заведения, свързани с Ковид пациентите и нуждата да се осигурят допълнителни легла за тях за сметка на други лечебни дейности. Фактът, че едни от най-големите софийски болници – „Пирогов“, „ВМА“, „Александровска“ бележат ръст в приходите си, но са изгубили позициите си в традиционни направления като кардиохирургия и ортопедия и остават по-назад в класацията по брой обслужени пациенти, е свързан и с това, че през изминалите 2 години тези лечебни заведения са обслужвали и поели значителен процент от болните от Ковид, които са се нуждаели от хоспитализация, което е довело до по-малък брой пациенти в ключови направления и специалности. Вероятно ще отнеме време те да възвърнат позициите си в споменатите и други традиционни за тях направления.
Коя е най-голямата болница в София по брой договорени КП през 2021 г.?
Ако променим критерия на брой клинични пътеки, договорени през 2021 година, ще се промени и името на най-голямата болница в София. На първо място сред изпълнители на болнична медицинска помощ с най-голям брой договорени КП през 2021 година е „АДЖИБАДЕМ СИТИ КЛИНИК МБАЛ ТОКУДА“ EАД с 273 клинични пътеки, следвана от Военномедицинска академия и УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ ЕАД с по 236 договорени КП.
Данните са от Годишен доклад за състоянието на здравето на гражданите за 2021 г. от МЗ, публикуван на 20 януари 2023 година.