Ако искате да приготвите ястие с патладжани, но основната ви цел е да избегнете горчивия вкус на зеленчука, трябва да сте наясно кои негови части са годни за консумация и кои не.
Ако говорим за кожата на патладжана, тя е напълно годна за консумация. Дори по-крехките и млади патладжани е препоръчително да не се белят, защото така рискувате вътрешността да се разкашка и зеленчукът да се деформира.
В случай, че вътрешността на патладжана е наранена или семената му са започнали да покафеняват, трябва да ги премахнете, защото техният вкус обикновено е горчив, а и текстурата не е от най-приятните.
Туршия с патладжан и магданоз – толкова вкусно нещо не сте яли!
Ако все пак сте решили да осолите патладжана, с цел да подпомогнете премахването на горчивия сок, добре е да използвате морска сол, а не обикновена. Опитните готвачи твърдят, че съвременните сортове патладжани не са толкова горчиви, колкото в миналото и не се нуждаят от допълнително посоляване.
Пърженият патладжан също си има някои специфики, с които е добре да се съобразите. Когато нарежете зеленчука на филийки, посолете го и го оставете така за неопределено време. След това го измийте и го притиснете между две парчета кухненска хартия, така че излишната влага да излезе от вътрешността му.
Ако обаче не желаете да използвате сол за премахване на горчивината, може съвсем спокойно да се възползвате от един простичък, но ефективен трик. Трябва да нарежете патладжана на средно дебели резени, да ги поставите в плоска чиния и да ги сложите във фризера за близо 4 часа.
След това извадете патладжана от фризера и го оставете да се размразява на стайна температура. Когато филийките са размразени, притиснете ги леко с ръка, за да може излишната течност да излезе от тях и след това ги подсушете с кухненска хартия.
Ето така гарантирано ще премахнете горчивия вкус на патладжана, без да се налага да го солите предварително.