Едно от опасните животни, които обитават България е вълкът. Вълците са в глутници и ловуват заедно в своята територия, а вълците единаци се хранят с по-дребни животни. Вълкът се нуждае от 1,5–5 kg месо на ден, за да оцелее, но тъй като не винаги има възможност да се храни всеки ден, може да изяде до 10 kg наведнъж. Вълкът напада дворове с домашни животни – овце, агнета, кокошки, кози и други.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 януари /валутен калкулатор/
В България се среща и Черен паяк. Едно от опасните животни в страната. Отровата му е в пъти по-отровна от тази на гърмящата змия. Често ухапването завършва със смърт. Разпространен е на юг в България – по планините Странджа, Сакар и други по-високи места. През летните месеци, черният паяк се придвижва и на север по българските земи. Живее в равнинните места – нивите, ливадите, стърнищата и особено в затревени необработени земи, угари, неизчистени дворове. Може да бъде намерен в навесите, оборите и даже в жилищата на хората. Той е нощно животно. Женските са опасни за хората и за множество домашни животни.
Топ 10 на най-опасните животни в света
Кафявата мечка живее в горски местности. Въпpeки чe изглeждa тромава, на кратки разстояния може да тича със скорост 45 километра в час. Живее поединично, рядко на двойки. Има добродушен вид, но е непредвидима — може много бързо да изпадне в ярост. Теглото на възрастния индивид е между 100 и 350кг. Дължината на тялото е 1,50 – 2,50 м. В България, кафявата мечка е застрашен вид и е поставена под закрила.
Още: Официални празници и почивни дни през 2025 година
Още: Великден 2025: Кога се пада през тази година
Пепелянката се среща в цяла България до 1450 m надморска височина. Изключение правят някои високи полета в западната част на страната, макар, че присъства по съседните планински склонове. Пепелянката предпочита открити, каменисти, слънчеви места, обрасли с висока тревиста растителност, папрати, храсталаци и обикновено с достатъчно подземни дупки за укрития. Отровата на пепелянките е сравнително токсична, но се променя с времето и при различните популации. Тя има както протеолитични, така и невротоксични компоненти, като съдържа и хемотоксини с кръвосъсирващи свойства, подобни и също толкова силни, колкото тези в отровата на гърмящите змии.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какъв църковен празник е на 2 януари - традиции и обичаи
Още: Мандарините са полезни, но за хора с какви проблеми са най-полезни?