Всички сме започнали от някъде, когато става въпрос за домакинството и особено готвенето и честичко сме звъняли по телефона на майки и баби, за да попитаме за всеки случай неща от сорта на: "Коя беше програмата на пералнята?" или "Колко време трябва да се вари боба?"
Ето някои грешки, които все пак допускаме и продължаваме да правим без дори да се усещаме.
Поддържаме алуминиевите съдове за готвене грешно. Ето как е правилно
Не сте прочели рецептата преди да започнете да готвите
Доста често срещана грешка, дори и за по-опитните домакини. Преди да загреете мазнината, трябва да обмислите цялата рецепта, да прочетете стъпките внимателно, за да намерите най-добрия начин за приготвяне на ястието, и най-практичния за вас!
Повечето готварски премеждия се случват именно заради пренебрегване на някой детайл от рецептата, който се оказва съществен. А всъщност повечето са такива. Ако не беше така, нямаше да има рецепти.
Препълвате тигана
Препълването на тигана с много продукти е доста срещана грешка, защото повечето домакини искат да приготвят бързо ястието. Това крие риск от задушаване на продуктите и тяхното запаряване заради образуването на конденз. Това пречи на доброто смесване на ароматите и вкусовете на продуктите.
Не загрявате достатъчно тигана
Сигурни сме, че сте слагали рибните филета или пържолата, или пък пържената филийка в мазнината, преди тя да се е загряла. Това също е доста честа грешка, която прави храната доста неприятна, защото ако мазнината не е достатъчно загрята, тя попива дълбоко в храната и я прави страшно мазна.
Варите макаронените изделия в прекалено малък съд и те стърчат
За да направите идеалните спагети или макарони, трябва да имате подходящ съд. Той трябва да е нито много малък, нито прекалено голям. Освен това трябва да добавите точното количество вода, дори малко повече. Макаронените изделия поемат вода при варенето и тя в никакъв случай не трябва да е по-малко от необходимото. Иначе рискувате те да не набъбнат или да се слепнат.
И задължително, водата трябва да бъде вряла!
Преди готвене, задължително потопете зеленчуците в тази смес
Сотирате зеленчуците мокри
Излишната вода от листата и повърхността на зеленчуците образува пара в тигана, която по-скоро ще задуши и сплеска зеленчуците ви, отколкото да ги сотира. Освен това горещото олио ще пръска с всичка сила. Затова най-добре подсушавайте зеленчуците, преди да ги сложите в тигана.
Заменяте сушените подправки в рецептата с пресни и обратно
При тази замяна трябва много да се внимава, защото някои подправки губят аромата си като са сушени, като босилека и магданоза, други пък стават още по-силни, като естрагона и ригана. Затова ако в рецептата пише една лъжица пресен босилек, сложете една лъжица пресен босилек. Сушеният просто няма да се усети.