Мъжкият полов инстинкт е виновен за световните конфликти, като се започне от футболното хулиганство и религиозните разпри и се стигне до войните, съобщи в. "Дейли телеграф". Войнственият инстинкт на мъжете означава, че те са програмирани да са агресивни към всеки, когото приемат за външен.
От еволюционна гледна точка инстинктът за жестокост към другите е помогнал на ранните мъже да подобряват положението си и да имат по-голям достъп до партньорки. В наши дни обаче той може да доведе до война.
За разлика от мъжете, отношението на жените е "грижи се и се сприятелявай". Това означава, че те се стремят да разрешават конфликтите мирно, за да защитят децата си.
Изследването на проф. Марк ван Вугт е преглед на еволюционните доказателства за т.нар "хипотеза за мъжа воин". Според нея във всички култури мъжете са по-склонни от жените да използват насилие срещу външни хора. Това "племенно" отношение, което в крайна сметка повишава шансовете за възпроизвеждане, прилича на териториалното поведение на шимпанзетата. Изследването също разглежда доказателства, според които мъжете имат по-силно чувство за групова идентичност от жените, както и че те могат да създават по-близки връзки с други в групата, ако си съперничат.
Макар и тази враждебна реакция да е еволюирала за справяне със заплахата, идваща от външни хора, в наши дни тя не е толкова функционална и често е непродуктивна. С времето е довела до войни между държави и империи, както и до дрязги между съперничещи си градски банди или групи футболни запалянковци.
"Решението на конфликтите, които са чест проблем в днешното общество, остава трудно. Една от причините е, че ни е трудно да променим психиката си, която е еволюирала с хилядолетията. - каза проф. Марк ван Вугт. - Прегледът на научната литература показа, че човешкият ум е така оформен, че да прославя конфликтите с "чуждите".
Изследване на калифорнийски учени през 2008 г. показа, че еволюцията на мъжката агресия и смелост се свежда до съперничество за партньорки и територия. БТА