Около 80-90% от жените имат целулит. Той засяга и много по-малък процент от мъжете.
Според лекарите терминът "целулит" в медицината означава възпаление на подкожната мастна тъкан и изисква лечение. В повечето случаи той се оказва вторична женска полова характеристика, която не засяга здравето на организма като цяло.
Въпреки стотиците проведени проучвания има много митове около същността на целулита и причините за неговото възникване.
Мит №1: Целулитът не е мазнина
Целулитът е слой мазнина, затворен в „клетки“, образувани от влакна. Те свързват кожата с дълбоките тъкани. И колкото по-голямо е количеството на тази мазнина, толкова по-изразен е целулитът.
Мит №2: Целулитът засяга само жените
Защо „портокаловата кора“ по бедрата се среща главно при жените? Това се дължи на специфичната структура на подкожни мазнини в тялото на жената и наличието на хормона естроген. Той насърчава натрупването на мазнини в областта на седалището и бедрата.
Структурната, физиологична и хормонална регулация на подкожната мастна тъкан при жените предполага по-голяма склонност към натрупване на мазнини, отколкото при мъжете, тъй като женските адипоцити имат повече рецептори, отговорни за липогенезата. Но това не означава, че мъжете са защитени.
Мит №3: Появата на целулит е провокирана от токсини в тялото ни
Някои препарати за третиране на целулит са насочени към премахване на токсините от тялото. Според дерматолози съединителната тъкан може да бъде отслабена от хормони, липса на мускулен тонус, излишни мазнини и лоша циркулация на кръвта, но със сигурност не и от натрупване на токсини.
Мит №4: Целулитът се появява само при тези, които са с наднормено тегло
В действителност, колкото повече мазнини има под кожата, толкова по-вероятно е те да окажат натиск върху съединителната тъкан и целулитът да стане по-видим. Въпреки това портокаловата кора често засяга и слаби жени.
Що се отнася до бременността, през този период количеството на половите хормони и рецепторите за тяхното регулиране рязко скачат.
С нейното напредване мазнините в подкожната мастна тъкан и задържането на течности се увеличава.
Мит №5: Целулитът е провокиран от консумация на млечни продукти
Всъщност всичко е индивидуално. При някои хора млечните продукти могат да допринесат за развитието на целулит, докато при други не.
След определена възраст тялото на някои хора престава да усвоява млякото, а други могат да му се наслаждават до дълбока старост.
Мит №6: Предразположението към целулит се предава генетично
По този въпрос мненията на експертите се различават. Някои вярват, че дори обикновен генетичен тест може да покаже предразположение към целулит. От друга страна, генетиката е само едно малко парче от целия пъзел. Фактори като диета, упражнения и поддържане на здравословно тегло също играят роля.
Мит №7: Кремовете за стягане на кожата могат да помогнат да се отървете от целулита
Появата на целулит се предшества от различни фактори, например хормонален дисбаланс или лимфна конгестия (генетично предразположение, начин на живот). И би било донякъде наивно да вярваме, че един чудотворен крем ще ни избави от целулита. Но, разбира се, добре подбраната козметична грижа е в състояние да засили ефекта от салонните процедури и корекцията в начина на живот.
Изследванията показват, че кремовете и скрабовете с кофеин, джинджифил, зелен или черен чай могат да помогнат чрез подобряване на кръвообращението и насърчаване разграждането на мастни клетки. Но единствено те не са достатъчни, за да се избавите от целулита.