Отказът от определени навици ще ви донесе здраве в по-късна възраст, както и ще намали риска от развитие на сериозни заболявания, ще увеличи продължителността на живота.
Експерти дават съвети за поддържане на здравето и посочиха вредните навици, които да премахнете след 55 години.
Вредните навици, които да премахнете
1. Пушенето
Пушенето може да предизвика много проблеми като белодробни заболявания, сърдечни болести и рак. Този вреден навик провокира и образуването на бръчки по лицето, ръцете и краката.
Оставете тези вредни навици в старата година, за да е по-успешна и здрава новата
2. Постоянно използване на джаджи
В съвременния свят всеки е привързан към екраните на разни джаджи. Обикновено хората проверяват своите новинарски емисии и социални мрежи както преди лягане, така и след като станат от сън. Това се отразява не само на качеството на съня, но и на психичното здраве. Затова е изключително важно хората над 55 години да прекарват по-малко време пред екраните.
3. Пиенето на алкохол и висококалорични напитки
Твърде много алкохол и висококалорични сладки напитки имат отрицателно въздействие върху познавателните способности и цялостното здраве. С напредване на възрастта способността на тялото ни да преработва алкохола намалява значително. А калориите от безалкохолни и други сладки напитки имат малка или никаква хранителна стойност за тялото и допринасят за наддаване на тегло, както и за други хронични състояния като депресия, тревожност и отслабена имунна система. Експертите съветват тези напитки да се заменят с вода с лимон и билкови чайове.
8 вредни сутрешни навика, които трябва да забравите
4. Изолация
Чувството за самота или изолация засяга здравето на възрастните хора, показват проучвания. При изолация хората са уязвими към сърдечни заболявания и депресия. Освен това увеличава се риска от когнитивен спад. Общуването с приятели и други хора засилва положителните емоции и подобрява здравето.
5. Недостиг на сън
Некачественият сън допринася за различни здравословни проблеми и да намали качеството на живот. Експертите препоръчват хората над 65 години да спят по седем до осем часа всяка нощ. За да подобрите качеството на съня, важно е да спортувате често, да намалите отвличането на внимание преди сън (телевизор, телефон/таблет), да включите ритуали за релаксация в рутината си и да избягвате вещества, нарушаващи съня, като алкохол и тютюн.
Има много възможности за това как да увеличите продължителността на живота. Сред начините, които ще ви дадат шанс да живеете по-дълго, има много прости и достъпни, а резултатите от изследванията за дълголетието може дори да ви изненадат.