Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекува ли се дефицит на вниманието

10 ноември 2024, 18:00 часа

Синдромът на дефицит на вниманието и хиперактивност, известен с английската си абревиатура ADHD засяга много хора по цял свят. Съществуват три варианта на този синдром - дефицит на вниманието, хиперактивност или комбинация от двете. Характеризира се с трудности да се задържи вниманието, в отсяването на нужната информация и липса на организация. 

Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер

Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи

През последните десетилетия рязко се увеличава производството на лекарства, които се използват за лечение на този синдром. Центровете за контрол и превенция на заболяванията показват, че над 11% от децата на възраст между 3 и 17 години са били диагностицирани с ADHD към 2022 г. Това са общо 7 милиона деца. Около 32% от децата с ADHD са получили медикаментозно лечение. В допълнение към лекарствата, обаче, съществуват и естествени начини за лечение на ADHD. Ето кои са те:

Забравете за оцветители и консерванти в храната

Алтернативното лечение може да помогне за справяне с някои симптоми, свързани със синдрома на дефицит на вниманието и хиперактивност, включително:

Още: Съдът в Пловдив пусна от ареста 14-годишното момче, обвинено за убийството на майка си

Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни

Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме

* трудности с концентрацията;
* липса на организация;
* проблеми с паметта;
* често прекъсване.

Проучванията показват, че е възможна връзка между някои оцветители и консерванти в храната и хиперактивността при децата. Опитайте се да ограничите консумацията на храни, които съдържат тези оцветители и консерванти:

* натриев бензоат, който обикновено се съдържа в газирани напитки, дресинги за салати и плодови сокове;
* синтетични хранителни добавки “сънсет жълто”, които се срещат в галета, зърнени храни, бонбони, глазура и безалкохолни напитки;
* синтетични хранителни добавки “хинолиново жълто”, които се срещат в сокове, сорбета;
* тартразин, който се среща в кисели краставички, зърнени храни, блокчета гранола и кисело мляко;
* синтетична хранителна добавка “алура червено”, която се среща в безалкохолни напитки, лекарства за деца, желатинови десерти и сладолед.

Избягвайте потенциални алергени

Още: Какво задължително се слага на маса на Бъдни вечер

Още: Ползи и приложение на белия пипер

Консумацията на храни без възможни алергени помага за подобряване на поведението при някои деца с ADHD.
Ако подозирате, че детето ви има алергия, трябва да се консултирате със специалист. Но може да експериментирате, като избягвате определени храни, за да видите дали ще има ефект. Храните, които може да избягвате, включват:  

* химически добавки и консерванти: бутилиран хидрокситолуен и бутилиран хидроксианизол, които често се използват, за да предпазят мазнината в даден продукт от разваляне, както и в преработени хранителни продукти като картофен чипс, дъвки, сухи тортени смеси, зърнени храни, масло и картофено пюре;
* мляко;
* яйца;
* шоколад;
* храни, които съдържат салицилати: горски плодове, чили на прах, ябълки и сайдер, грозде, портокали, праскови, сливи и домати. Салицилатите са химикали, които се срещат естествено в растенията и са основната съставка в много болкоуспокояващи лекарства.

Още: Котките пазят дома и стопаните си от зли сили и магии

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 22 декември /валутен калкулатор/

Още: 10 месеца затвор за мъжа от Хърлец, пребил и заплашил да убие майка си

ЕЕГ- биофийдбек (Невротренинг) 

Биофийдбек (биологична обратна връзка) е технология, включваща в себе си комплекс от изследователски, лечебни и профилактични процедури, в хода на които на пациента, посредством обратна връзка, организирана с помощта на компютърна техника, се представя информация за състоянието и изменението на един или друг физиологичен процес. ЕЕГ е вид невротерапия, която измерва мозъчните вълни. Проучване от 2011 г. предполага, че обучението по ЕЕГ е обещаващо лечение за ADHD.

По време на типична сесия детето играе специална видео игра. Дава му се задача, върху която да се концентрира, като например “да поддържа самолета да лети”. Ако се разсея, самолетът ще започне да се гмурка или екранът ще потъмнее. Играта учи детето на нови техники за фокусиране с течение на времето. В крайна сметка детето започва да идентифицира и променя поведението си, за да увеличи концентрацията си.

Йога и Тай Чи

Още: 16 фрази от майки, които превръщат щастливите деца в нещастни възрастни

Проучвания показват, че йога може да бъде полезна като допълнителна терапия за хора с дефицит на вниманието. Изследване от 2013 г. съобщава за значителни подобрения в хиперактивността, тревожността и социалните проблеми при хора с дефицит на вниманието, които практикуват редовно йога или Тай Чи в допълнение към приема на ежедневните лекарства. 

Повече време на открито

Прекарването на време на открито може да е от полза за деца с дефицит на вниманието. Съществуват убедителни доказателства, че дори 20 минути навън могат да подобрят концентрацията им. Най-полезни са зеленината и природата. Проучване от 2011 г. подкрепя твърдението, че редовното излагане на открито и зелени площи е безопасно и естествено лечение, което може да се използва за лечение на хора с дефицит на вниманието.

Поведенческа или родителска терапия

За деца с по-тежки случаи на дефицит на вниманието поведенческата терапия може да се окаже полезна. Американската академия по педиатрия твърди, че поведенческата терапия трябва да бъде първата стъпка в лечението на малки деца с дефицит на вниманието. Понякога наричан поведенческа модификация, този подход работи върху разрешаването на конкретни проблемни поведения и предлага решения за предотвратяването им. Това може да включва и поставяне на цели и правила за детето. Тъй като поведенческата терапия и лекарствата са най-полезни, когато се използват заедно, те могат да бъдат ефективно решение за подпомагането на вашето дете.

Хранителни добавки

Лечението с добавки може да помогне за подобряване симптомите на дефицит на вниманието. Тези добавки включват:

* цинк;
* Л карнитин;
* витамин В6;
* магнезий.

източник: https://www.healthline.com/health/adhd/natural-remedies

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес