Жлъчният мехур, наричан още жлъчка, е от ключово значение за храносмилателните процеси, тъй като това е органът, който съхранява и освобождава жлъчния сок, важен за храносмилането и за усвояване на мазнините от храната. Жлъчката може да боледува, подобно на всеки орган в тялото ни, тя може да бъде засегната от болестни процеси, които да доведат до проблеми с нормалното ѝ функциониране. Най-често жлъчката страда от камъни, които могат и да не причинят сериозни здравословни проблеми и да нямат симптоми, но могат и да запушат общия жлъчен канал, при което да причинят сериозна инфекция. Камъните в жлъчката могат и да причинят неприятни симптоми, които да подскажат, че има проблем с този орган, като повръщане, гадене, болка в гърдите или корема, жълтеница. Правилното хранене е част от решаването на проблема с болната жлъчка, като необходимата диета често се коментира от лекарите с пациентите им. По-рядко се споменава от лекар кафе при болна жлъчка може ли да се пие, както и алкохол и други напитки, различни от водата.
Лекар: кафе при болна жлъчка – да или не?
Ново проучване, свързано със здравето на жлъчката и как да се предпазим от камъни в жлъчката, сочи кафето не като вредно, а като изключително полезно за този орган, тъй като ни предпазва от образуване на камъни в жлъчния мехур. Две-три чаши на ден от ароматната събуждаща сетивата ни гореща наслада кафето намаляват с 4% риска от развитие на камъни в жлъчката. Колкото повече кафе пиете, толкова поведе се редуцира рискът. Четири и повече чаши кафе на ден намаляват този риск наполовина – с 45-50%. Това обаче не се отнася за безкофеиновото кафе или версии, съдържащи малко кофеин. Реално пониженият риск се дължи именно на кофеина в кафето и действието му спрямо жлъчния мехур – стимулиране на контракциите в жлъчния мехур и понижаване на концентрациите на холестерол в жлъчката. Интересно е тогава дали кофеинът в чая, колата и други напитки и храни, които го съдържат, имат същото въздействие? Оказва се, че не. Единствено кофеинът в кафето е с доказано действие относно минимизиране на риска от образуване на камъни в жлъчката. Проучването е мащабно, което прави резултатите от него сигурни – включва не шепа доброволци, а почти 50 000 пациенти. Публикувано е от д-р Майкъл Лайцман и негови колеги от Харвардското училище по обществено здраве. Изследването продължава с години, през които участниците се проследяват, като са избрани такива, чиято възраст предразполага образуване на камъни в жлъчката – над 40-годишни. Резултатите са категорични и сочат, че колкото повече кафе с кофеин приемат, толкова по-малък е рискът от камъни в жлъчката. Но изследването сочи и нещо друго, което е от ключово значение – кафето с кофеин има превантивно действие, то не лекува вече образували се камъни, а само премахва риска от такива. Нещо повече според твърдението на лекар Лайцман кафе при болна жлъчка, при която се наблюдават вече образували се камъни, не трябва да се приема, защото води до засилена симптоматика и действа негативно.
Още: Кисело зеле и жлъчка - помага или пък вреди?
Още: Сретение Господне 2025 - кога се пада, традиции и обичаи
Още: Стихотворение на деня, 2 февруари, от Христо Смирненски
Кафе при камъни в жлъчката – защо да го избягвате?
Докато кофеиновото висококачествено кафе доказано минимириза в огромна степен и значително – до 50% риска от образуване на камъни в жлъчката, то при вече диагностицирано заболяване на жлъчния мехур и при вече образували се камъни в жлъчката, не само не помага любимата гореща напитка, но може и да навреди или поне така твърди лекарят, изследвал влиянието на кафето върху жлъчката в продължение на десетки години. Според доктор Лайцман, ако пациент с камъни в жлъчката приема кафе с кофеин, то се увеличава рискът от симптоматично протичане на заболяването, тоест възможни са по-ярки и силни симптоми, подсказващи камъни в жлъчката като по-чести епизоди на гадене и по-силна болка в корема. Обяснението на това е много просто – както вече посочихме кофеинът в кафето води до стимулиране на контракциите в жлъчния мехур, което минимизира риска от образуване на камъни, когато няма такива, но утежнява състоянието на пациента, увеличава болката, когато вече има образували се камъни. Ето защо лекарят ви ще изключи кафето от диетата ви, както и всички храни и напитки, съдържащи кофеин, ако ви е диагностицирал с жлъчно-каменна болест, но ще ви препоръча кафе, ако има риск при вас от образуване на камъни в жлъчката, но все още нямате такива.
Още: Сретение Господне: Какво се прави по традиция на този ден?
Още: Молитвите на Сретение Господне, които пазят от зло и сбъдват желания
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.
източник: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC1174713/
Още: Голям църковен празник иде на 2 февруари, спазват се редица традиции и обичаи
Още: Домашното пържено кюфте - как да се получи сочно, с коричка, месен сок и апетитен аромат
Още: Лекар: Кои са най-бързите начини за успокояване на жлъчката?
Това не е жълтеница: 7 признака на лоша функция на жлъчния мехур