Връх Етна в Сицилия, известно сред местните като Монджибело, е най-големият и активен вулкан в Европа. Честите му изригвания са придружени от големи потоци лава, но рядко представляват опасност за обитаемите райони. Етна е един от вулканите с най-дълга история на изригвания, датиращи от повече от 2000 години.
Вулканът Етна отново изригна, полетите в Сицилия са отменени (ВИДЕО)
Планината Етна, извисяваща се над Катания, вторият по големина град в Сицилия, има едни от най-дългите документирани записи на исторически вулканизъм в света, датиращи от 1500 г. пр.н.е. Историческите потоци лава покриват голяма част от повърхността на този масивен вулкан, което го прави най-високият и най-обемният в Италия. Още от древни времена вулканът изглежда е бил в почти постоянна активност. Счита се, след Килауеа на Хаваите, за втория най-активен, т.е. продуктивен вулкан на земята.
Етна дължи произхода си на някои подводни изригвания, които през кватернерния период, т.е. преди около 500 000 години, също са формирали равнината на Катания, преди това заета от залив.
Още: Турски учен: Има риск от вулканично изригване край Измир
В древността е имало множество изригвания на Етна, повече от 135.
Вулканът изригнаl през Средновековието през 1329 и 1381 г., всявайки ужас сред местното население, но най-лошият катаклизъм се случиl през 1669 г.: потокът от лава се спусна чак до морето, като частично опустошиl дори град Катания.
Призната за най-активния вулкан в Европа , Етна се превърна в обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО благодарение на уникалните си характеристики: пепелта, кратерите, пещерите и потоците от лава и падината на долината Бове, koeто я правят привилегирована дестинация, важен културен пейзаж и стратегически международен изследователски център с дълга история на влияние върху вулканологията, геологията и други дисциплини на науката за земята.
ЮНЕСКО също така подчерта, че научното значение на обекта, неговата известност и неговите културни и образователни ценности са от световно значение
Още: Фонтан от лава: Един от най-активните вулкани на земята с мащабно изригване (ВИДЕО)
Етна и древните митове
Дори гърците са разказвали митологични приказки за Етна и те са стигнали до наши дни. Приказката за ковачницата на Хефест например е една от тях. Според мита Хефест е бил изхвърлен от планината Олимп след тежък спор с Юпитер. Той буквално паднал върху прекрасен остров, създавайки дълбока дупка във високата планина. Тогава той реши да използва тази планина като своя ковачница и затова сега Етна експлодира с огнени искри!
Етна отново изригна, летището в Катания затвори
Друг гръцки мит е свързан с великана Тифей. Наказанието му за това, че предизвика Юпитер, било да бъде вързан за ръце и крака и да бъде осъден да поддържа Сицилия завинаги: краката били на нос Лилибео, дясната му ръка била вързана за нос Фаро или Пелоро, а лявата ръка, отдолу, на нос Пасеро. Главата му лежала под Етна, така че когато вулканът гърми и хвърля огън, това всъщност е протестът на Типей, който чувате.
Друга история разказва за овчарчето Ацис, влюбено в морската нимфа Галатея. Двамата влюбени се противопоставят на циклопа Полифем, който, за да има красивото момиче само за себе си, убива Ацис, като хвърля срещу него огромни камъни. Полифем всъщност е връх Етна, единственото му око представлява всъщност червеното сияние на кратера и от време на време, както тогава, той все още изстрелва огромни опасни камъни във въздуха.
Още: Заради вулкана на Филипините: Повишиха нивото за опасност (ВИДЕА)
Обичаи, свързани с митовете
Сред обичаите, които все още се използват на вулкана, един е особено вълнуващ. Хората, които живеят по неговите склонове, все още вярват, че Етна е живо същество, майка или баща, което може да бъде умилостивено, когато е ядосано. Поради тази причина, ако изригването се приближи твърде близо до къща или град, някои хора напускат дома си, оставяйки на кухненската маса бутилка хубаво вино върху нея, преди да избягат. Местните смятат, че Етна, оценявайки подаръка, ще пощади къщата. Може да изглежда странно, но ... обикновено се случва точно така!
След изригването на Етна: Летището в Катания поднови част от полетите
След близо 4 годни покой, вулканът изригна през лятото на 2024 година. Това стана причина летището в района временно да затвори, а заради вулканичната пепел кметът на Катания Енрико Трантино беше забранил движението до 30 км/ч по всички пътища на територията на общината.