Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Къде има най-много злато в България?

29 април 2023, 18:33 часа

Според сдружението с нестопанска цел БАТСЗМ, обединяващо хора, чието хоби е търсенето и промиването на самородно злато, страната ни е сред най-богатите на ценния метал в Европа.

Сдружението има сайт, съдържащ ценна за златотърсачите информация, на който може да откриете и карта с точното местоположение на находищата на злато, които се оказват стотици – сериозен брой на фона на малката територия на страната ни. Оказва се, че самородно злато може да откриете както в реките, така и в планината, като то е разпръснато почти по територията на цялата страна. И все пак – къде има най-много злато в България и в кои райони са концентрирани най-много злати находища у нас?

Къде има най-много злато в България?

Находища на самородно злато откриваме в почти всички области на страната, като най-бедни на злато са източните части на страната – край морския бряг. Там находища откриваме само край Бяла и Албена, както и в Странджа планина, която извисява гръдта си над южните ни черноморски курорти.

Бедна на самородно злато е и Северна България, където находищата извън тези в Русенско, Котел и Жеравна са струпани във северозападните части на страната, близо до границата в районите на Белоградчик, Вършец, Монтана, Врачанския балкан и Чипровци.

Учени разкриха какво се случва с хората, които носят бижута от злато

По-богати на златни находища са Централна и Южна България – областите Пазарджик, Смолян и Стара Загора и по-специално на запад от този областен град в посока Баня. С многобройни находища се отличават районите около Първомай и Хасково и на юг от този областен град – Кърджали, Крумовград, Мадарово, Ивайловград и Ивайловградските села, разположени близо до границата ни със съседна Гърция, Баните, Златоград. В Родопите находища на злато има и в района на Асеновградските села.

Други родни планини, богати на находища на самородно злато, са Рила и Пирин, където също има разпръснати многобройни места, предпочитани от златотърсачите. Находища са струпани по маршрута между Благоевград и София, около Гоце Делчев, Огняново и Якоруда в Пирин. 

Ако ви е нужен по-кратък отговор на въпроса къде има най-много злато в България, то бърз поглед на картата на златните находища красноречиво сочи струпване в централните, северозападните, югозападните части на страната и осезаемо по-малък брой находища  в североизточните части на страната, в Дунавската равнина, по Черноморското крайбрежие. Вероятно обяснението на този факт е простичко – самородно злато се открива най-често в реките и в планините, което прави Дунавската равнина и бреговете на Черно море много по-бедни на злато.

Знаете ли колко тежи едно кюлче злато?

Какво да имате предвид при търсене на самородно злато? Съвети за златотърсачите

Подобно на всяко хоби, търсенето на злато изисква време, усилия и средства, макар да не е скъпо оборудването. Необходимо е и познаване на действащото законодателство в страната с оглед недопускане на нарушаването му. Ако смятате да практикувате това хоби, имайте предвид, че търсенето на злато е забранено на територията на исторически обекти, археологически обекти, резервати, защитени местности и природни паркове на територията на страната.

Най-голям шанс за откриване на самородно злато има:

  • в по-големите потоци и реки златото най-често се открива върху основната скала, но обикновено по дължината на тясната ивица,  наречена блага ивица,
  • в по-малките потоци златоносният чакъл най-често обхваща цялото дъно,
  • в течаща вода златото се утаява най-често при завоите и при устията на притоците,
  • в местности, богати на скали, образувани със самото застиване на земната кора, тоест пълни със стари скални масиви.

Като една от най-богатите на злато европейски държави България се посещава от гости от редица европейски страни с цел практикуване на хобито им, свързано с търсене на злато.

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес