Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кухненската гъба е по-мръсна от тоалетната чиния!?

05 май 2022, 19:15 часа

Гъбите за миене на съдове са „идеални инкубатори за бактерии“. Кухненската гъба може да бъде 200 000 пъти по-мръсна от тоалетната седалка. Тя е в състояние да съдържа повече от 350 вида бактерии, които причиняват различни опасни инфекциозни заболявания. Нека видим как да се предпазите от това:

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Сменяйте често гъбите за  миене съдове

Има една проста истина: предметите, които се използват за почистване на къщата, трябва да бъдат чисти. Мопове, метли (за тези, които още ги ползват), прахосмукачки и кухненски гъби старателно ни помагат в домакинството за  събиране на мръсотията и за съжаление я натрупват.

Ако не я използвате твърде често, меняйте гъбата си веднъж месечно. Ако имате деца и готвите всеки ден, сменяйте я на всеки 2 седмици и за предпочитане веднъж седмично. И обърнете внимание на мястото, където оставяте гъбата. Всяка влажна среда е подходяща за размножаване на бактерии!

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Спестете от купуването на гъби, но с едно наум

Всяка гъби струва пари. Ако се сменяте 2 пъти месечно, тогава за една година ще похарчите по-малко за закупуване на гъби за измиване на съдоме. Н колко пъти се замисляте за околната среда, като за пореден път изхвърляте неразрушим боклук – гъба, която е изпълнила предназначението си? Един от начините да помогнете за спасяването на околната среда е да изберете биоразградими гъби, направени от целулоза, сизал (растителни влакна) и бамбук.

Разбира се, те са по-скъпи от полистирола (около 20 пъти), но и ще ви издържат по-дълго. Въпреки това, дори и да не са вечни, те също трябва да се сменят редовно. Когато купувате, обърнете внимание на гъбите с надпис „устойчиви на микроби“, такива продукти могат да се сменят малко по-рядко. Друг вариант са гъбите от микрофибър, щокоито ще ви вършат работа по-дълго - до 2 месеца. Те изсъхват по-бързо, давайки на бактериите по-малко време за растеж. И могат да се изпират.

Как да почистваме и изпираме гъбите?

Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет

Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет

Един от най-лесните и популярни начини за почистване на гъба е да загреете гъбата в микровълновата. Първо отстранете всички остатъци от храна, залепнали/прилепнали към гъбата. Накиснете я във вода за 15-20 секунди. Гъбата не трябва да е суха! Изцедете я малко, сложете я в сух съд, подходящ за микровълнова фурна. Поставете я в микровълновата. Или поставете няколко листа хартиена кърпа в кръг във фурната с гъба върху тях. Загряване 1-2 минути

ВНИМАНИЕ! Не излагайте веднага за 2 минути, затоплете гъбата няколко пъти за 30 секунди. Гледайте я, за да не изгори! И след такава процедура за почистване не забравяйте да избършете микровълновата фурна с кърпа и да изплакнете гъбата с течаща вода.

Някои специалисти по чистотата съветват да поставите купа със 100 мл вода на котлона за по-добър ефект. Не забравяйте да извадите внимателно гъбата и я оставете да изстине, когато микровълновата се изключи.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес