Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колко от старите имена на Бургас знаете?

15 февруари 2025, 12:33 часа

Повечето от селищата на територията на нашата страна имат древна история. Често наименованията им са се променяли през различните епохи. Такъв е и случая с Бургас, който се оказва досат интересен град с поне пет имена, предшестващи настоящото. Името Бургас се споменава за пръв път през 17 век.

Историците са на мнение, че Бургас се е наричал в миналото Деултум, Скафида,Порос, Пиргос и Аква Калиде. Територията, на която се намира града се включва в българските земи по време на царуването на хан Тервел, а именно през 708 г.

Сиам е старото име на коя голяма страна

История на името Бургас

Според най-популярните становища за името на града е това, че произлиза от гръцката дума за „кула, крепост“ – Пюргос. На латински думата се произнасяла като Бургос.

Факт е, че до края на 19 век градът е наричат и по двата начина – Бургос и Пиргос. И с двете имена съществува в множество руски карти от това време.

Поро

На старите карти с името Поро е записано ново селище от 14 век в Бургаския залив, което предшества сегашния град. Според наличната информация, то е възникнало през 1550 г, близо до крепостните кули и около настоящата Централна гара и Пристанището.

Това име фигурира в картите на мореплавателите до 1750 г.

Бирма е старото име на коя днешна държава

Пиргос

В разговорния език по-често са се използвали имена като Пиргос, Боргас, Бургас, вместо Поро. Така постепенно се налагат тези имена, а Поро бива забравено. Доказателство за това е фактът, че минавайки през наричания Поро град през 1635 г, турският пътешественик Хаджи Калфа го споменава с имената Боргас и Пиргос.

През 1715 г холандския картограф Николаас Битсен отбелязва в карта града като Пиргос или Пергас. Така се именува града и в периода 1768-1774 г във военна карта от поредната Руско-турска война.

В картата на България от 1877 г., съставена от немския географ и историк Хайнрих Киперт, градът е записан като Бургас (Пиргос). Към края на 19 век и началото на миналия век постепенно остава само името Бургас.

Старото име на коя държава е Цейлон

История на Бургас

Учените твърдят, че Бургас е сравнително нов град – само на 2-3 века, когато се появява като рибарско селище. Едва след Освобождението то започва да расте и да издига авторитета си.

Градът е разположен на територия, на която от древността насам са битували редица култури - трако-микенска, гръко-римска, българо-византийска. Доказателства за това има навсякъде из града.

Историята на Бургас неизменно се свързва с името на селището Дедлум. Предполага се, че на това място княз Борис I се врича в християнската вяра.

Османската империя завладява земите в района през 1367-1368 г, но не след дълго попадат под владението на Византия.

Женско поле - старото име на кой емблематичен наш град е?

Бургас е освободен от турско робство през 1878, на 6 фервуари. Това се случва благодарение на руските войски, командвани от полковник Лермонтов. Нико Попов е първият кмет на града. Едва по време на Съединението Бургас става неизменна част от българската територия. Непосредствено след това на града се пада честта да стане "най-внушителния" бежански лагер в страната.

Неврокоп - старото име на кой наш град е?

Днес Бургас е притегателен център за туризъм. Той е вторият по големина град на Черноморието и притежава второто по големина пристанище в страната. Летището му е международно и второ по натовареност в страната, а нефтеното пристанище е най-голямото в България.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес