Броят на българите по света, не просто в Турци, стремглаво расте, а този на българите, избрали да останат в родината си намалява – сочат данните от последното преброяване на населението у нас. Докато през 2011 година под 100 000 българи например населяват Германия, то през 2019 година техният брой е 4 пъти по-висок. 2020 година промени леко ситуацията заради Ковид кризата и много българи се завърнаха в родината си, но дали ще останат трайно ще се разбере след време. И така колко българи живеят в Турция? Може би е редно да разделим този въпрос на два отделни и да се информираме колко български турци живеят там и колко българи християни населяват съседката ни.
Още: Знаете ли как бананите влияят върху работата на сърцето?
Още: Голям празник иде на 27 декември, спазват се редица традиции и обичаи
Българите християни в Истамбул
Наричат българите християни в Истамбул невидимата общност и това не е случайно. Официално призната общност не съществува, но неофициално стотици българи пеят коледни песни на български език в огромния шарен град. Друга причина днес тази общност да се нарича невидима е, че от многобройна преди десетилетия, днес тя наброява около 450 души, тъй като огромен процент от българите емигрират от там в други страни на Запад в търсене на по-добър живот и по-висок стандарт. Малцина са тези, които се завръщат в България.
По думи на доц. Елчинова – ръководител на департамент „Антропология“ в Нов български университет – повече от тези около 450 българи християни са второ поколение, тоест родени са там, като предците им са избягали в Турция по време на войните, водени в началото на 20 век. Останки са многобройното българско население в Източна Тракия и част от Мала Азия, но са се изселили и от Турция през годините и броят им прогресивно намалява. Българите-християни в Турция съхраняват връзката си с Българската екзархия, определят се като етнически българи и остават християни, съхранявайки всичко родно и българско – език, традиции, нрави. И днес тачат родните обичаи и празнуват българските празници като Коледа, Великден. Средището на българщината в Истанбул или по-скоро в неговия квартал „Ортакьой“, в който са съсредоточени българите, е църквата „Свети Стефан“. Връзката с религията е изключително силна и вероятно тя е тази, която държи българите в Турция заедно, и то не религията като религиозен ритуал, а като институция и наследство.
Още: Защо горещата вода замръзва по-бързо от студената
Още: Нова година, ново начало: 4 въпроса, на които трябва да си отговорите сега
Малко българи-християни има и в Одрин, но броят им е незначителен.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как се образуват цифрите на ЕГН
Още: Какво е орторексия нервоза и как да се предпазим от нея
Българите ще могат да посещават Турция само с лична карта
Българите в Турция
Ако въпросът не е свързан с българи-християни, а общо колко българи живеят в Турция, то по данни на Министерството на външните работи на България от 2019 година броят на българите, живеещи в Турция, е около 350 000 души. Любопитен факт е, че докато в сравнение с 2011 година броят на българите на Запад расте, то този в Турция намалява. За 2011 година посоченият брой българи, населяващи Турция, е с около 150 000 души по-голям.
Още: Облечете се в този цвят на Нова година, за да привлечете късмет и изобилие в живота си през 2025
Още: Енергията на предишните собственици на апартамента, в който живеете, се прехвърля върху вас
Няколко години по-рано – през 2007 година при въпрос колко българи живеят в Турция се говори за 5000 българи християни, 30 000 кавказки българи-карачаевци и балкарци, около 26 000 татари от волжко-български произход, около 14 000 турцизирани гаджали, като е важно обаче да имате предвид, че тези данни са неофициални.