Кокосовите орехи са тропически плодове на палмовото растение кокосова палма, което се среща широко в Индонезийските острови, Южна Америка, Хавай и около екватора, където има постоянна слънчева енергия и влага.
Още: С какво да почистим алуминиевите щори?
Още: Колко често можем да боядисваме косата, така че да не ѝ навредим?
Кокосът има различни употреби, като се използва почти целия: плодът се изсушава и се правят стърготини, може да се използва за направата на гъст крем, приложим в кулинарията, може да се консумира суров, да се пие сока му или да се превърне в кокосова захар.
5 ползи от кокосовото брашно
Ползи
Ползите са многобройни. Кокосът е богат на полезни мазнини, които контролират лошия холестерол и набавят хранителни вещества на организма само в една лъжичка.
Още: При боядисване на бели коси - какви грешки допускаме почти винаги
Полинаситените мазнини в кокоса благоприятстват сърдечно-съдовата дейност и контролират метаболизма. Те са богати на витамини А, Е и С, които намаляват алергичните реакции и действат като антиоксиданти.
Кокосовата вода успокоява стомашни проблеми и действа антибактериално на чревната микрофлора. Тя е известна с това, че бързо и ефективно утолява жаждата и поддържа организма хидратиран в условията на непоносими жеги и прегряване.
С какво е полезна кокосовата вода?
Вреди
Прекомерната консумация на кокоси може да доведе до диария и болки в стомаха, както и да влоши панкреатичната недостатъчност.
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Диабетиците се препоръчва да не консумират прекомерни количества кокос, защото има съдържание на захари в месестата част и костилките.
Маслото е изключително калорично и трябва да се внимава с неговата употреба. Хора с наднормено тегло могат да го използват като естествен заместител на различни олиа, защото е устойчиво на високи температури и не става канцерогенно.