Интересен факт: изследвания в областта на невродерматологията са доказали, че кожата, подобно на мозъка, е способна да отделя ендорфини, така наречените хормони на щастието. Френският неврофизиолог Лоран Мизери обяснява: „Тези вещества стимулират, от една страна, активността на клетките на повърхностния слой на кожата, а от друга – активността на фибробластите на дермата, които са отговорни за производството на от неговите ключови влакна."
Още: Какво никога НЕ се прави на Лазаровден
Още: 5 забрани за Лазаровден: Ето какво НЕ трябва да правите на празника
Промени в живота - промени на лицето
„Винаги съм имала пъпки“, спомня си 30-годишната Мария. Когато започнах работа след университета, нямаше спасение от възпаление по лицето. Оказа се, че виновни са нервната ситуация, взискателният шеф и командировките. След това се ожених, напуснах работата си, започнах собствен бизнес и станах йога инструктор. Веднага след като всичко се успокои в моя живот, външният вид отново се нормализира.
Какво се промени? Момичето намери хармония със себе си и кожата веднага реагира. Но какво ще стане, ако в момента няма начин да се намери спокойствие?
Още: Нумерологичен хороскоп според датата на раждане за 12 април 2024
Още: Петър Дънов: Ако мисълта за даден човек никога не изчезва от съзнанието ви, знайте, че той ви обича
Повишена чувствителност
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е съдбата ви в любовта според датата ви на раждане
Още: Защо задължително трябва да измиете прозорците преди Великден и как да го направите правилно
По отношение на силното вълнение кожата се държи като „палаво дете“ и използва езика, който й е на разположение, за да крещи за проблемите си. Поради това се появяват акне, зачервяване и сухи зони. Още преди 100 години швейцарската лекарка с руски корени Надя Пайо казва, че чувствителността на кожата е повишена чувствителност към въздействието на физиологични и емоционални фактори.
Думата "стрес" през онези години все още не е била на мода.
Отражение на потиснатите емоции
Още: Какви традиции задължително се спазват на Лазаровден?
Още: Какво да направите в навечерието на Великден, за да имате винаги пари?
Понякога епидермисът ни изпраща сигнали, чието значение не е ясно веднага. Кожата е вид огледало, което отразява всяко психично разстройство. Страхове, тревоги, потиснати емоции, несъзнателни комплекси - непрекъснато преживяваме всичко това „със собствената си кожа“.
Как да помогнем на кожата?
На първо място, обърнете повече внимание на психоемоционалното състояние. Всеки има свои собствени рецепти. Йога и медитация помагат на едни, готварски курсове и спа ритуали помагат на други. Здравият сън, физическата активност, удовлетвореността в професионалния и личния живот, здравословното хранене са много важни. Но дори тези съвети да ви дразнят повече, отколкото да ви мотивират, поне се опитайте да промените рутината си за грижа за кожата.
Изберете крем с приятен аромат, овладейте няколко подхода за самомасаж, почистете лицето си на няколко етапа. Важно е да се грижите за себе си, масажирайте, разтривайки крем с бързи движения. Освен да подобрите функционирането на кожните клетки, вашата задача е да доставяте максимално удоволствие както на кожата, така и на нервната система. В крайна сметка, оттук започва антистресът.