Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой вярва във вещици в 21-и век? Оказва се, много хора

12 юли 2023, 22:40 часа

"Аз съм модерна вещица и държа това да се знае", казва Барбара от Кьолн. Ако живееше през Средновековието, вероятно за това свое признание би била изгорена на клада.

Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават

Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет

Барбара далеч не е единствената, която вярва в магиите. Според проучване на Американския университет във Вашингтон 40 процента от хората в 95 страни по света са убедени в съществуването на вещици. Но този дял варира сериозно в различните държави: в Тунис е около 90 на сто, докато в Германия е едва 13 процента. Авторите на проучването са причислили към "убедените" и тези, които са казали, че вярват в уроки и в проклятия.

Както признава Барбара, самата тя няма намерения да проклина никого. "Класическата идея за вещицата, която се промъква през нощта, лети с метла и вика зли духове, разбира се, е абсолютна глупост."

Изкупителни жертви за злото

Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега

Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат

Именно на тази представа за вещиците обаче стават жертви много жени, живели между 1500-та и 1750-та година. Болести, мор по добитъка, слаби реколти, служебни неуспехи - в миналото, както и днес на много места има нужда от изкупителни жертви. "Едновремешните идеи за вредите от магиите съществуват и днес в някои части на света като обяснение за бедите", обяснява пред ДВ етноложката Ирис Гарайс.

Но докато в Танзания или Гана жените, обвинени във вещерство, трябва да търсят убежище в лагери за вещици, за да избегнат смъртта, в северното полукълбо хората открито признават слабостите си към магиите. Джъстин (името е променено) разказва: "Като дете за теб вещицата от "Хензел и Гретел" е злото, което изяжда доброто. Но в един момент размисляш и вече започваш да гледаш на вещицата като на мъдра жена". Джъстин се самоопределя като уикан - ново религиозно движение, чието име идва от староанглийската дума "wicca" (вещица).

В паралелни светове

На немски думата "вещица" идва от старата дума "hagazussa" - посредник между живота и смъртта, между света на хората и света на боговете. Джъстин също твърди, че може да надзърта в други светове и може да внася магия в живота си, както и в този на другите - благодарение на помощта на духове и магически ритуали.

Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери

Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?

Барбара на свой ред казва, че като вещица вярва в религията на природата. Жената разговаря с дърветата и търси контакти с духове. "Вселената на вещерството е богата и пъстра. Живееш малко тук и малко там, в другия паралелен свят", посочва модерната вещица пред ДВ.

Тя предпочита да използва не карти, а руни, за да предсказва бъдещето. "Ако задам въпрос, отговорът със сигурност ще дойде." Барбара разполага и с богат арсенал от тамян и растителни екстракти срещу болестите. "Това звучи като билкарство. Но и трябва да звучи така, защото вещерството някога е представлявало именно това - да познаваш билките и да лекуваш хората."

Според етноложката Ирис Гарайс феноменът на съвременните вещици е тясно свързан с женското движение от 70-те години на 20-и век - когато жените в градовете са се почувствали привлечени от природните религии. Нейното обяснение е, че във времена на несигурност хората търсят спасение в природата.

Магията не е игра

Сред хората с добро образование и стабилни доходи вярата във вещерството е по-малко разпространена, отбелязва споменатото изследване за магьосничеството. Ирис Гарайс не е толкова убедена в това: тя посочва като пример за обратното разпространяването на конспиративните теории по време на пандемията и изтъква, че са им повярвали и много високообразовани хора.

Джъстин пък предупреждава хората да не се заемат с магии, ако не са здраво стъпили на земята. "Тези, които са психически нестабилни, трябва да се пазят от магии и вещерство. Ако не успяват да овладеят своя живот, те няма да намерят баланс и чрез магьосничеството или "wicca". Ако не съм стъпил здраво на земята, не мога да протегна ръка и да изследвам небето", казва той.

 

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес