Кой е изобретил джина, една от най-обичаните алкохолни напитки в света? Всъщност никой конкретно не го е направил, защото напитката еволюира от нещо друго. Ето защо не може да се отговори и на въпроса къде и от кой е изобретен джинът.
Какво представлява джинът?
Джинът, дестилирана спиртна напитка, приготвена с плодове от хвойна и други растителни продукти, е еволюция на дженевър, напитка, която се произвежда широко в областта, известна сега като Белгия, Люксембург и Холандия от края на 16 век. Дестилиран е от малцови зърнени култури и е ароматизиран с плодове от хвойна, а понякога с анасон и кимион. Дженевър не е изобретен, а се развива в продължение на десетилетия в редица страни и като всички дестилирани спиртни напитки започва като течен метод за доставяне на лечебни растителни материали.
Медицински ползи от хвойната
Първото писмено доказателство за алкохолна смес с аромат на хвойна идва от монаси от средата на 11 век в манастир в Салерно, Италия, които пишат за своите изследвания върху плодове от хвойна в дестилирано вино. Хвойната се използва от хилядолетия за лечение на заболявания, включително храносмилателни проблеми, бъбречни и стомашно-чревни инфекции, менструални болки, подагра и тения. Използва се за пречистване на кръвта, като антисептик, а клоните от хвойна се изгарят като фумигант.
Още: Как се прави напитката джин
За учените превръщането на плодове и растения в дестилат е свръхестествено и думата „дух“ пресъздава тази магия. Те споделят своя опит сред европейски университети, манастири и аптеки. За последното било особено полезно, тъй като дестилираният алкохол е ефективен агент за запазване на лечебни растения. Съединенията, разтворени в алкохол, навлизат бързо в кръвта. Алкохолът също освобождава опиоидни ендорфини в мозъка и придава чувство на въодушевление. Въпреки че по това време спиртните напитки не са били консумирани за удоволствие, страничните ефекти от интоксикацията биха били приятен бонус. По времето, когато дженеверът става популярен във Великобритания през 17 век , хвойната вече е била широко използвана в здравеопазването.
Още: От какво се прави марковият джин
Водата на живота
Докато дестилацията се разпространява в Европа чрез медицински училища и университети, алхимиците подобряват техниката. Флорентинският професор по медицина Тадео ди Алдероти се смята за основателя на фракционна дестилация, при която течността се разделя на съставните си части. В края на 13 век той написва трактат, наречен „За добродетелите на водата на живота, която също се нарича горяща вода“, давайки името, с което дестилатът все пак е известен. Aqua vitae означава „вода на живота“. Професор ди Алдероти бил убеден, че е открил еликсира на живота, чудодейно лечение за осигуряване на добро здраве и дълголетие, когато описва дестилата по следния начин: „Неговата слава е неоценима, той е родителят и господарят на всички лекарства и ефектите му са чудни“ .
Още: Кое е най-подходящото мезе за джина?
Чудотворно лекарство
Медиците наистина вярвали, че aqua vitae е чудотворно лекарство и горещо го препоръчвали за редица състояния. Роденият в Страсбург медик и алхимик Йероним Бруншвиг пише за него като за „господарката на лекарствата“. Утешава сърцето... Облекчава болката в зъбите и предизвиква сладък дъх... Лекува плешивостта и кара косата да расте добре, убива въшки и бълхи. Лекува летаргия... Предизвиква добро храносмилане и апетит за ядене и премахва оригването... Пречиства петте съзнания на меланхолията и на всяка нечистота.'
Появата на днешния джин
Още: От какво се прави истинският джин?
Естествено, магическата комбинация от нещо, което е добро за вас и което ви прави весели (т.е. опиянени), трансформира духовете от просто лечебни в развлекателни. Търсенето се увеличава в страните от цяла Европа, което довело до необходимостта от търговско производство и разпространение. Но минали няколко века и иновации в технологията за дестилиране, преди да се появи това, което днес бихме разпознали като джин.
Дестилиращо устройство, известно като Coffey still, патентовано във Великобритания през 1831 г., успява да произведе деликатен и лек дестилат, който става известен като джин. Този висококачествен дух води до разрастването на няколко семейни фирми, които в края на 19 век изнасят своите стоки и помага за израстването на джина в глобалната напитка, която е днес.