С население от 220 346 души област Плевен е една от най-населените области у нас. По-населени от област Плевен са само най-голяма област у нас – София, втората по големина област в страната – Пловдив както и областите Варна, Бургас, Стара Загора, Благоевград и Пазарджик. Значителна част от населението на област Плевен и нейните 11 общини живее в градовете – 148 692 души в 14-те града в област Плевен, но селата също могат да се похвалят със значителен брой на своите жители – цели 71 654 души, разпределени в 109 села. От тези 11 града кой е най-големият град в област Плевен, ако изключим областния център – град Плевен, който напълно очаквано е най-големият град в областта?
Най-големият град в Плевенска област
Област Плевен се отличава с градове, чието население не е голямо и обикновено в повечето от тях живеят около 3-4000 души. Само 2 града в областта имат население над 10 000 души, като най-голям от тях е Червен бряг с население от 12 419 души към края на 2023 година, следван от Кнежа с 10 175 души към края на 2023 г. Голям град в областта е и град Левски с население малко под 10 000 души.
Още: Бащата на Кирил Петков продал имот 163 пъти по-скъпо, отколкото го е купил: Да, но не
Червен бряг – вторият най-голям град в Плевенска област
Червен бряг има стара история, чиито корени можем да открием в неолитните селища, възникнали и функционирали тук преди повече от 7 хилядолетия. Срещаме го с името Добролък през XVI век в османски документи, а малко по-късно получава името Червен бряг от червената глина, добивана тук. Въпреки хилядолетната история на селищата, заемали земите на Червен бряг, съвременният град възниква през 1899 година и е свързан с имената на Иво Попович и Марко Марков. Първоначално функционира като пазарно селище, търгували се земеделски култури, зърнени храни, животни, докато през 1929 получава статут на град.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Днес Червен бряг е вторият по големина град в област Плевен и общински център на Община Червен бряг, която има още едно градче, осезаемо по-малко като брой на жителите – населявано от малко над 4 000 души, и 12 села, сред които и такива, които могат да се похвалят с население от над 1500 души като село Радомирци, записано през 1639 г. като Радумирджа, в османски регистър. Тези селца се доближат като брой на населението до много от малките градчета у нас.
Кнежа – градът със славянско име
Още: Червен бряг на протест срещу трафика на камиони по улиците на града
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Вторият по големина град в Плевен област, ако не взимаме под внимание областния град, получава статут на град през 1943 година, но съществува като селище от VII век, когато славяните заселват тези земи. Те дават и името на селището, което е славянско. Селището е носело за определен период от време и турско име – през XVI век официално се казвало Исмаил бунар, като вероятната причина за това била, че селището по това време било владение на османски феодал – Исмаил. Въпреки това име, с което селището е записано в официални документи на османската власт, жителите му масово продължавали да го наричали Кненз, Кназ и Кнежа, име, което получава и градът, възникнал на мястото на селището. Името Кнежа се запазва и в официалната западноевропейска картография, където на картите срещаме записано това селище именно като „Knese“, а не като Исмаил бунар.
Други автори свързват произхода на името Кнежа не със славянското поселение, а с босненско-български владетелски род Кнежевич.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Макар да е третият по големина град в област Плевен, населението намалява през последния век, като през 1946 година е било 13 035 души, а днес то е 10 175 души.
Демографска статистика за област Плевен
Още: Доброволци от Мисия „Направи Добро“ зарадваха самотни стари хора в община Кнежа
Област Плевен не е изключение от тъжната статистика за системно нарастваща смъртност и намаляваща раждаемост, тоест увеличаване на отрицателния естествен прираст на населението през последните години. Само за последните 5 години смъртността нараства от 18.8% на 21.1%, като позитивната новина е, че това е общата смъртност, но за сметка на това детската смъртност намалява за същия период с около 40%. Позитивна статистика за областта е и намаляващата безработица, както и значително увеличеният брой туристи, които населените места в областта посрещат всяка година.
Сред населението на област Плевен най-многобройна е възрастовата група между 50 и 75 години, следвана от възрастова група 45-49 години и възрастова група 40-44 години, тоест хората в активна възраст. Макар в селата от областта най-многобройните възрастови групи да са тези на хората над 60 години, позитивната новина е, че в статистиката е посочен и немалък брой хора в активна възраст, както и децата в селата в областта.
Източник: НСИ