Позната като гръбнака на България, разделяща страната ни на Северна и Южна България, известна като най-дългата планинска верига у нас, простираща снагата си между нос Емине и Белоградчишкия проход, Стара планина е сред най-предпочитаните от туристите и алпинистите у нас. Приказните кътчета, добрата материална база, природните паркове, защитените местности и националния парк, високите, подходящи за алпинизъм върхове, са онези предпоставки, които правят Стара планина толкова предпочитана. Кой е най-високият връх в Стара планина, към който са се устремили алпинистите?
Най-високият връх в Стара планина
Носещ името на български революционер и ненадминат поет, връх Ботев е най-високият връх в Стара планина. Извисяващ се на 2376 метра надморска височина, връх Ботев се намира в Калоферския дял на Стара планина, близо до историческите градове Карлово и Калофер. Върхът е част от Стоте национални туристически обекта и е основна забележителност в Стара планина. Други забележителности, привличащи туристите, са защитени местности, национален парк, разнообразието от ендемични и реликтни видове, за които е дом планината.
Знаете ли коя е най-дългата планина в света?
Най-високият връх в Стара планина – връх Ботев, представляващ обширно пасище с гранитна основа, издига гранитните си гърди на границата на две области в България – Пловдив и Ловеч. Времето на върха е динамично, бързо променящо се, известно е и със силните ветрове, които отреждат на връх Ботев първото място по този критерий със средна годишна скорост на вятъра от 9.1 м/с. Силният вятър и ниските температури през зимата правят върха особено опасен. Туристите без опит следва да са много внимателни и подходящо екипирани и през останалите сезони, тъй като не е малка опасността от инциденти при грешки или своеволна промяна в посоката на движение извън маркировката и без съответствие с нея. Познати са няколко маршрута, които туристите могат да използват и следват, за да покорят върха. Най-високият връх в Стара планина е и част от прехода Ком – Емине, който представлява финала на международния туристически маршрут Е3.
Знаете ли коя планина се намира между България и Сърбия?
Освен част от Стоте национални туристически обекта най-високият връх в Стара планина е и сред инициативата „Покорител на 10-те планински първенци“.
История и местоположение на Стара планина
Планинската верига е известна и позната още през Античността с името Хемус. Наименованието Стара планина срещаме за първи път през 16 век. Разположена е в територията на две държави – България и Сърбия, като по-голяма част от планината е територията на страната ни. Дължината ѝ от 530 километра я прави най-дългата планина у нас. Площта ѝ също е внушителна – 11 596,4 km2, като това е само в рамките на границите на България. Разделена е на Западна, Източна и Средна Стара планина, като най-обширна е Западна Стара планина.