По цял свят хората обичат да похапват чесън. Този зеленчук е истински дар от природата. Освен, че е божествено вкусен и успява да придаде завършеност на редица ястия, той притежава и куп лечебни свойства.
Да не говорим, че благодарение на няколко скилидки чесън можем да се предпазим от грипове и настинки.
Както обаче знаете, зеленчукът не е подходящ за продължително съхранение. Много малка е вероятността да оцелее до пролетта, след като бъде обран от градината. В повечето случаи започва да гние и повърхността на главите чесън се покрива с плесен.
Чесънът е полезен, термичната обработка не му действа добре
Ние обаче сме тук и сега, за да ви споделим една хитринка, благодарение на която ще можете да съхраните чесъна за толкова дълго, колкото пожелаете.
Как правилно да съхраняваме чесъна, ако не искаме той да изгние?
Едно от най-важните неща, с които е нужно да се заемете, ако сте решили да съхранявате чесън не по стандартния начин, а в буркани, е да го извадите навреме.
Имайте предвид обаче, че всеки сорт зрее по различно време, затова трябва внимателно да го премислите. Ако забележите, че долните листа пожълтяват, това е признак, че трябва да събирате реколтата.
Когато го изкопаете от почвата, не бързайте да премахвате стеблата, защото главата чесън ще продължи да се храни от тях за известно време. Можете внимателно да го почистите от почвата и да го оставите на слънце за няколко дни, не повече от 4-5 дни.
Тук също има една малка специфика, свързана със самото време. Не оставяйте чесъна навън, ако е дъждовно времето. Влагата няма да му се понрави. Същото важи и за прекалено силното слънце.
След това можете да изрежете стеблата от дъното, така че да останат само главите. Отново напомняме това да се случи точно в онзи момент, в който трябва да се вади вашият сорт чесън, нито по-рано, нито по-късно.
Чесънът е не само подправка, но и здраве
Как да го консервираме?
Ето, че идва най-интересната част, свързана с консервирането на самия зеленчук. Най-важно е бурканът да бъде стерилизиран и добре подсушен.
Скилидките трябва да преминат през няколко етапа на накисване, така че всички остатъчни нечистотии да се отмият.
Пригответе маринатата преди това, защото тя трябва да изстине напълно. Нужни са ви 5 литра вода, 1 ½ ч.ч. оцет и същото това количество сол. Слагате на котлона да заври и бъркате.
Започнете да подреждате скилидките чесън и накрая залейте с маринатата, която е напълно охладена.
Можете между всеки ред да добавяте и по няколко стръка копър за аромат. Това, разбира се, е въпрос на вкусови предпочитания.
Опитайте и сме сигурни, че така приготвен и леко накиселяващ, чесънът винаги ще заема почетно място на трапезата ви и всеки у дома ще го похапва с насита!