Свързваме Апенинския полуостров само с една страна. Затова подсказва и другото име на полуострова - Италиански. Апенинският (или Италианският) полуостров се простира в Средиземно море, като на изток се влива в Йонийско и Адриатическо, а на запад - в Тиренско море. Разположен е между два по-големи полуострова - Иберийски и Балкански. Заради характерната му форма, се нарича още Lo Stivale (Ботушът). Три по-малки полуострова допринасят за тази специфична форма - Калабрия ("пръст"), Саленто ("пета") и Гаргано ("шпора"). Полуостровът е около 1000 км дълъг и започва от долината на река По на север.
Територията на Апенинския полуостров се заема не само от Италия, а от три държави.
Кой са трите държави на Апенинския полуостров?
На полуострова са разположени Италия, Ватикана и Сан Марино.
Италия
Италия се намира южно от Алпите, простирайки се изцяло на тесния и силно удължен Апенински полуостров. В границите на страната влизат двата най-големи средиземноморски острова - Сицилия и Сардиния, както и редица други малки острови.
По данни на Международния валутен фонд италианската икономика е седма в света и четвърта в Европа. Стандартът на живот в страната е осми най-висок в света. Италия е сред страните-учредителки на НАТО и Европейския съюз и взима участие в обединението на Европа, като приема еврото през 1999 г.
Италия е една от десетте световни туристически дестинации. Всяка година е посещавана от близо 65 милиона туристи, привлечени от древната история, култура, великолепни архитектурни паметници и прекрасни морски курорти.
Страната се дели на 94 провинции, обединени в 20 исторически области. Столица на страната е Рим от 1870 г., а преди това тази функция са изпълнявали Торино и Флоренция. Символи на страната са Колизеумът в Рим, Наклонената кула в Пиза, Венеция, Флоренция. Рим е един от най-древните градове в света. Венеция е един от най-живописно разположените градове, където основно превозно средство са атрактивните гондоли и малки корабчета.
Тоскана е живописен район, който съчетава лозя, маслинови горички, овощни градини, които някога са вдъхновявали гениите на Италианския Ренесанс като Микеланджело, Рафаело, Леонардо да Винчи.Флоренция е люлката на Ренесанса и културното лице на Италия. Привлекателни са очарователните малки градчета с множество архитектурни и културни паметници, романтичните улички и великолепни площади.
Емблематични за страната са разнообразната италианска кухня, която включва над 50 вида сирена, паста, пица, както и изискани вина. Най-големи пристанища са Генуа, което е второ по големина в Средиземно море след Марсилия, Неапол, Триест, Таранто.
Ватикана
Ватикана е най-малката суверенна държава в света и резиденция на главата на Римокатолическата църква. Намира се на Ватиканския хълм в западната част на Рим и е изцяло заобиколена от италианската столица. Политическият режим на Ватикана е абсолютна теократична монархия. Общата площ на страната е 0,44 кв.км. Границата на Ватикана с Италия не е официално обозначена, но формално минава през площад “Свети Петър”.
Населението е около 800 души, от които половината имат ватиканско гражданство, а другите са с разрешение за постоянно пребиваване. Всяка година Ватикана се посещава от около 5 милиона туристи. Създадена е на 11 февруари 1929 г. с подписване на Латеранските договори между папа Пий XII и Бенито Мусолини.
Сан Марино
Страната е основана на 1 септември 301 г., което я прави най-старата държава в Европа. Сан Марино е третата най-малка държава в света след Ватикана и Монако. Разположена е на Апенинския полуостров, като малък “остров” сред Италия. Днес е парламентарна република с население от 29 000 жители. На територията й има 30 селища, сред които столицата Сан Марино с население от 4400 души и най-големият град Серавале с население от 10 500 души.
Любопитно е, че страната се управлява от двама регенти, които се сменят на всеки 6 месеца. 80% от населението са местни и се наричат санмаринци, а останалите 20% са италианци. Местните се обиждат, ако ги нарекат италианци, защото са изключително чувствителни на тема независимост. Сан Марино е държава без държавен дълг и с голям бюджетен излишък. Средният годишен доход на санмаринци е 40% по-висок от средния годишен доход на италианците.
В страната може да се влезе от Римини, Италия. Между двете страни няма граничен пункт, а има надпис “Добре дошли в Страната на свободата!”