1. Полезно за сърцето?
Изследванията сочат, че една или две чаши зелен чай на ден за хората, които обичат да пият чай са полезни за сърцето. Проучване от Китай от 2020 г. в European Journal of Preventive Cardiology потвърждава, че редовната консумация на чай може да намали вероятността от инфаркти и инсулти с около 20 процента. В проучването са участвали над 100 000 души. Едната група от тях рядко или никога не пие чай, останалите поне три пъти седмично. Тези, които пиеха чай редовно, избираха зеления чай по-често от черния, допълва IndianExpress
2. Превантивно средство срещу рак?
Изследванията не дават еднаква картина. Катехините в зеления чай отдавна имат репутация за защита срещу рак. През 2020 г. изследователската мрежа Cochrane публикува мета-изследване, базирано на добри 140 проучвания върху няколко вида рак. Германският център за изследване на рака заяви: „Не може да се изключи, че зеленият чай предпазва от рак“ – но и това не е доказано.
3. С анти-ейдж ефект?
Само в експеримента. Изследователи от ETH Zurich и Университета в Йена хранят нематоди с изолирани катехини. Това първо доведе до увеличаване на вредните кислородни радикали в червеите, след това защитните сили реагираха и се подобриха трайно. Червеите живееха по-дълго от другите.
4. За да предотвратите кариес?
Да, зеленият чай може да помогне. Подобно на черния чай , той е една от малкото напитки, които осигуряват доста флуорид. Доказано е, че предпазва зъбите от кариес. Един литър зелен чай съдържа 1 до 2 милиграма флуор, в зависимост от времето за варене и вида. Според насоките на Германското дружество за хранене , 3,1 милиграма флуор на ден се считат за подходящи за възрастна жена и 3,8 милиграма за мъж.
Съвет: Повечето пасти за зъби също съдържат флуорид. Нашият тест с паста за зъби обяснява колко е добро и защо е толкова важно .
6. За отслабване?
Към днешна дата няма убедителни доказателства за това. Едно от най-важните проучвания до момента датира от 2012 г. По това време изследователската мрежа на Cochrane оценява 18 проучвания, които се занимават с ефектите на екстрактите от зелен чай върху човешкото телесно тегло. Това се основава на предположението, че катехините и кофеинът от зеления чай могат да увеличат енергийния метаболизъм и по този начин да доведат до загуба на тегло. Въпреки това, проучванията не показват загуба на тегло, която да е статистически значима. Нашият тест за продукти за отслабване показва защо хапчетата и праховете за отслабване не са чудодейни лекове.