Боядисването на яйцата е важна част от подготовката за Великден. Яйцата винаги са били символ на раждането на нов живот. Според легендата великденското яйце е символ на Божи гроб.
Кога се боядисват яйца за Великден?
Според църковните традиции великденските яйца се боядисват в същия ден, в който се пекат великденските козунаци – на Велики четвъртък през Страстната седмица. Заедно с козунака на Велика събота в църквата се носят за благословение и великденските яйца.
В какъв цвят НЕ трябва да се боядисват яйцата за Великден
По традиция великденските яйца се варят в люспи от лук. Затова едноцветните яйца се наричат кръшанки, а ръчно рисуваните – писанки. Ето защо "класическите" великденски яйца са жълто-кафяви. Великденските яйца често се боядисват в кафяво-червено. Вероятно с това е свързана легендата за Мария Магдалена. Когато тя разказала за това на император Тиберий след Възкресението Христово, той не повярвал и казал: „Това е невъзможно, както е невъзможно бялото яйце да стане червено“. В тази секунда яйцето, което Мария държала в ръката си, станало червено.
На Велика събота също могат да се боядисат яйцат. Независимо от това кои от двата дни ще изберете, се спазват определени традиции. Първото яйце задължително се боядисва в червен цвят - червеното е символ на Христовата кръв.
Веднага след като то се извади от боята, докато е все още мокро, с него се прави знак под формата на кръст върху челата на децата. След това домакинята рисува кръсте и върху челата на всички останали от семейството. Първото боядисано яйце се запазва до иконата у дома. То се подменя с миналогодишното яйце. Това се счита за символ на здраве, радост и щастие у дома. Второто яйце също се боядисва в червен цвят. След празничното църковно богослуежение в събота вечерта, то се оставя в църквата.
На Разпети петък е забранено боядисването на яйца, тъй като това е най-тъжният ден от Страстната седмица. На този ден Христос е разпънат на кръста. Народното поверие гласи, че ако яйцата се боядисат на този ден, те ще станат кървави.
Великден 2024 - кога се пада, традиции и обичаи