Боядисването на яйцата е важна част от подготовката за Великден. Яйцата винаги са били символ на раждането на нов живот. Според легендата великденското яйце е символ на Божи гроб.
Кога се боядисват яйца за Великден?
Според църковните традиции великденските яйца се боядисват в същия ден, в който се пекат великденските козунаци – на Велики четвъртък през Страстната седмица. Заедно с козунака на Велика събота в църквата се носят за благословение и великденските яйца.
В какъв цвят НЕ трябва да се боядисват яйцата за Великден
По традиция великденските яйца се варят в люспи от лук. Затова едноцветните яйца се наричат кръшанки, а ръчно рисуваните – писанки. Ето защо "класическите" великденски яйца са жълто-кафяви. Великденските яйца често се боядисват в кафяво-червено. Вероятно с това е свързана легендата за Мария Магдалена. Когато тя разказала за това на император Тиберий след Възкресението Христово, той не повярвал и казал: „Това е невъзможно, както е невъзможно бялото яйце да стане червено“. В тази секунда яйцето, което Мария държала в ръката си, станало червено.
Още: Сретение Господне 2025 - кога се пада, традиции и обичаи
Още: Стихотворение на деня, 2 февруари, от Христо Смирненски
На Велика събота също могат да се боядисат яйцат. Независимо от това кои от двата дни ще изберете, се спазват определени традиции. Първото яйце задължително се боядисва в червен цвят - червеното е символ на Христовата кръв.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сретение Господне: Какво се прави по традиция на този ден?
Още: Молитвите на Сретение Господне, които пазят от зло и сбъдват желания
Веднага след като то се извади от боята, докато е все още мокро, с него се прави знак под формата на кръст върху челата на децата. След това домакинята рисува кръсте и върху челата на всички останали от семейството. Първото боядисано яйце се запазва до иконата у дома. То се подменя с миналогодишното яйце. Това се счита за символ на здраве, радост и щастие у дома. Второто яйце също се боядисва в червен цвят. След празничното църковно богослуежение в събота вечерта, то се оставя в църквата.
На Разпети петък е забранено боядисването на яйца, тъй като това е най-тъжният ден от Страстната седмица. На този ден Христос е разпънат на кръста. Народното поверие гласи, че ако яйцата се боядисат на този ден, те ще станат кървави.
Великден 2024 - кога се пада, традиции и обичаи
Още: Голям църковен празник иде на 2 февруари, спазват се редица традиции и обичаи
Още: Домашното пържено кюфте - как да се получи сочно, с коричка, месен сок и апетитен аромат