Великият пост се спазва преди важен православен празник - Великден. В самия край на Великия пост започва Страстната седмица, след която целият православен свят празнува Великден. Как да постите през Страстната седмица, какво можете да ядете.
Какво да правим през Страстната седмица?
В дните на Страстната седмица всички православни християни очакват възкресението на Исус Христос в молитва и смирение. Как да се държим, какво да правим през Страстната седмица?
В дните на Страстната седмица вярващите са заедно с Христос, в скръбни спомени за онези събития и разпятието. Преди смъртта си Исус Христос претърпя невероятни мъчения, за да поеме върху себе си греховете на цялото човечество.
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
През дните на Великия пост и Страстната седмица православните християни са потопени в спомените за смъртта на Христос на кръста, така че напълно се посвещават на молитви и отказ от всички светски удоволствия, особено от радостите от яденето на храна.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Всеки ден от Страстната седмица има своето голямо значение. В тези дни преди Великден се случи известното предателство на Юда, мъченическата смърт на Исус Христос и неговото възкресение.
Какво задължително се прави през Страстната седмица?
Православните хора постят през Страстната седмица, посвещават всичките си сили на изпълнението на правилата на Великия пост и се стараят да прекарват часове в молитва и въздържане от всякакви плътски удоволствия.
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Великият пост продължава четиридесет дни, което изтощава много вярващи, но, издържайки всички изпитания, православният човек става духовно по-силен.
Но трябва да помним, че не всеки вярващ трябва и ще може да изпълни всички правила на въздържание през дните на Великия пост. Има облекчения за възрастни хора, деца, бременни жени, кърмачки и болни.
Ако сте решили да се подложите на изпитанията на Великия пост и сте взели благословия от свещеника, тогава трябва да се придържате към поста, като се съсредоточите върху вътрешните си сили и състоянието на вътрешните органи на тялото.
Знаейки за облекченията по време на постите, можете да разнообразите менюто си в зависимост от личното си здравословно състояние.
Има православни християни, които могат да се въздържат само от месо, а по-силните могат да спазват забраните за ядене на мляко, масло, сирена, яйца и дори рибни ястия.
Пост през Страстната седмица. Какво можете да ядете?
По време на постите през Страстната седмица миряните се съветват не само да се откажат от месни, млечни и рибни ястия, но и да ограничат количеството храна, консумирана на ден.
През Страстната седмица е позволено да ядете сурови зеленчуци, плодове, ръжен хляб и вода.
Ястия, приготвени от зеле и сини сливи, от зеле и ябълки, винегрети от цвекло, кисели краставички и зеле, както и салати от цвекло с добавка на ядки или семена ще бъдат вкусни и ароматни.
По време на поста на Страстната седмица не са забранени ястия, приготвени от кисело зеле, пикантни моркови или кисели краставици.
Какво друго можете да ядете по време на Великия пост през Страстната седмица? Ако не можете да спазвате правилата на суровоядството, тогава към диетата се добавят овесена каша, гъби и различни плодови и зеленчукови сокове.
Когато приготвяте безмесни ястия, се препоръчва да изключите добавянето на растително масло, опитайте се да готвите без пържене. Трябва веднага да задушите зеленчуците и плодовете във вода.
Какво никога не се прави през Страстната седмица?
Меню за всеки ден:
1) понеделник. В първия ден от Страстната седмица можете да ядете само сурови зеленчуци и плодове. Разрешено е да добавите ядки и семена към вашата диета.
2) вторник. На втория ден от Страстната седмица е позволено да се ядат горещи ястия от готвени храни без добавяне на масло, било то масло или зеленчуци.
3) сряда. Според менюто за всеки ден от Страстната седмица, в сряда миряните отново се връщат към сухоядене. Всички ястия на растителна основа се приготвят без масло.
4) четвъртък. Менюто може да се разнообрази с варени продукти без добавяне на масло. Растителното масло се появява в ястията за манастирските служители. За миряните рибните ястия са разрешени и могат да се ядат на четвъртия ден от Страстната седмица.
5) петък. Разпети петък е денят на Христовото разпятие. В този траурен ден е препоръчително да откажете напълно храната.
6) събота. Всички вярващи могат да ядат в събота от Страстната седмица