На 5 февруари според православния календар е денят, в който се почита паметта на света мъченица Агатия. Християнският празник се свързва с определени традиции, обичаи и забрани. Ето какво трябва и не трябва да се прави на 5 февруари.
Църковен празник на 5 февруари
Агафия е родена в благородно и богато християнско семейство в град Катания (или Палермо) на остров Сицилия. Възпитана в благочестие, тя от младини се посветила на Христос, като дала обет за целомъдрие. Когато император Деций започнал преследване на християните (около 250 г.), Агатия била е арестувана заради вярата си. Владетел на Катания по това време бил управителят Квинтиан, който, след като видял красотата на Агафия, се опитал да я убеди да се отрече от Христос и да я вземе за жена или да я направи наложница. Агафия решително отказала.
4 февруари - какъв църковен празник е и каква забрана трябва да спазват всички жени
Квинтиан заповядал да я дадат в публичен дом на известната блудница Афродизия, надявайки се, че тя ще отклони момичето от праведния път. Но дори и при такива обстоятелства Агафия останала вярна на вярата си. След това тя беше върната в съда. По време на разпити и мъчения тя смело признала, че е християнка. По заповед на Квинтиан гърдите й били отрязани с нажежени клещи и след това тя била хвърлена в затвора без храна и помощ. През нощта й се явил апостол Петър и изцерил раните й.
Разгневеният владетел заповядал Агафия да бъде подложена на още по-жестоки мъчения: тя била хвърлена върху горещи въглища. Светицата починала в мъки на 5 февруари 251 г.
Какъв църковен празник е на 3 февруари - какво трябва и НЕ трябва да се прави
Според легендата след смъртта на Агафия в Катания станало силно земетресение, което разрушило двореца на Квинтиан и изплашило неговите поддръжници. Владетелят починал, а християните тайно погребали мъченика.
Година по-късно, по време на изригване на вулкана Етна, жителите на Катания взели плащеницата от гроба й и я изнесли, за да посрещнат лавата. След изнасянето на плащаницата лавата спряла. Оттогава Света Агафия се смята за покровителка на пожарите и вулканичните изригвания.
Какво не трябва да правите на 5 февруари?
На църковния празник 5 февруари, както и на всеки друг ден, църквата не одобрява ругатните, лъжата, сквернословието, клюките и осъжда алчността, завистта, отмъщението и отчаянието. Не трябва да наранявате никого, особено животни.
Голям църковен празник иде на 2 февруари, спазват се редица традиции и обичаи
Какво не трябва да правите на 5 февруари според народните вярвания: не отказвайте да помагате на бедните и бездомните. Вярва се, че в противен случай може да се окажете на тяхно място.
В този ден не можете да танцувате, в противен случай проблемите ще дойдат в живота ви. Не можете да отказвате да помогнете на другите, защото вие самите ще останете без помощ, когато имате нужда от нея.
Какво можете да правите на 5 февруари?
На този ден в миналото са били извършвани гадания за времето и бъдещата реколта. Ако катериците слизат на земята - идва размразяване. Ако денят е слънчев и мразовит ден - лятото ще е горещо. Ако има много сняг - очаквайте богата реколта.
Какъв църковен празник е на 1 февруари - какво трябва и не трябва да се прави
На този ден по традиция се приготвя баница с месо за щастие и благополучие в семейството. Всеки член на семейството трябва да яде от тази баница.
На днешния православен празник хората се обръщат с молитви към почината светица - молят се за изцеление от различни болести, особено онкологични, молят се за защита от клевети, омраза и разрешаване на трудни семейни ситуации.
На този ден вярващите се обръщат с молитви и към Божията майка. Жените се молят за успешен брак и силно семейство. В стари времена на този ден в католическите и православните църкви е имало традиция да се благославя хляб и сол, с които след това се хранят домашните животни, за да не боледуват, и се съхранява в къщата като талисман срещу пожар.
31 януари - какъв църковен празник е, традиции и обичаи