На 3 февруари според църковния календар православните християни възпоменават праведните Симеон Богоприимец и пророчицата Анна. На 3 февруари имен ден празнуват всички с имената Симеон, Симона, Симо, Моника. Ето какви са традициите, народните знаци и забрани на тази дата и какъв църковен празник празнуват вярващите според стария стил.
Църковен празник на 3 февруари
Православният празник на 3 февруари (16 февруари стар стил) е денят в памет на праведния Симеон Богоприемец и пророчицата Анна, участници в библейските събития.
Йосиф и Мария донесли младенеца Исус в храма на четиридесетия ден след раждането му, за да го посветят на Бога, а старецът Симеон го взел на ръце. Анна била свидетел на това събитие. За самите Симеон и Анна се знае малко. Според легендата Симеон доживял до 360 години. По време на управлението на египетския цар Птолемей II той е сред тези, които превеждат Свещеното писание от иврит на гръцки. В Книгата на пророк Исая Симеон чете: „Ето, Девата ще зачене в утробата си и ще роди Син“. След като решил, че има грешка, той искал да я поправи и да напише „жена” вместо „дева”, но ръката му била държана от ангел, който му обещал, че Симеон ще доживее да види как това пророчество се сбъдва.
Голям църковен празник иде на 2 февруари, спазват се редица традиции и обичаи
След това събитие Симеон мирно си отива във вечността. Светите му мощи се пазели в Константинопол, а по-късно били пренесени във Венеция.
Също така в Евангелието на Лука се казва, че Анна, пророчицата, била благочестива вдовица и по време на срещата си с Исус била на 84 години. След Срещата тя разпространила новината, че Месията е дошъл на земята.
Света Анна била дъщеря на Фануил от племето на Асир. След смъртта на съпруга си тя служила в Йерусалимския храм 84 години с пост и молитва. Когато Симеон Богоприемник взел на ръце Младенеца Исус, дошла и Анна и, вдъхновена от Светия Дух, започнала да пророкува за Него на всички, които очаквали идването на Месията. Тя каза, че Христос ще донесе спасение на Израел и ще стане светлина за народите.
Анна символизира вярност и търпение в очакване на Господ. Тя е пример за постоянна молитва, служение на Бога и духовно прозрение.
Какъв църковен празник е на 1 февруари - какво трябва и не трябва да се прави
На 3 февруари църквата чества и св. Азарий. Той успял да обърне в християнството цар Аса, каго го убедил, че приемайки християнската вяра, това ще му осигури години мир.
На 3 февруари по стар стил, според Юлианския календар е денят на паметта на преподобни Максим Изповедник, както и на Ктиторската и Ватопедската икона на Божията майка.
Поверия, традиции, обичаи и забрани, свързани с празника
По знаците на деня предците ни са правили прецените каква ще е пролетта и времето през следващите дни:
- ако вали сняг - лятото ще е студено и дъждовно;
- ако врабчетата чуруликат силно - това вещае ранна пролет;
- ако се чува шумът на гората, това означава, че ще е мразовито;
- ако слана падне на дърветата сутрин - ще стане по-студено.
Какъв църковен празник е на 29 януари - традиции и обичаи
В стари времена на този ден от самата сутрин са започвали приготовленията за пролетта - хората са поправили всичко, което ще им необходимо за работа. Вярвало се е, че колкото по-рано започвали приготвленията за пролетта, толкова по-скоро ще дойде тя.
На църковния празник 3 февруари, както и на всеки друг ден, църквата не одобрява нецензурния език, ругатните, лъжата, мързела и осъжда завистта, алчността и отчаянието. Не трябва да отказвате помощ или да обиждате някого.
Какъв църковен празник е на 27 януари - традиции и обичаи
Какво не трябва да правите днес според народните вярвания: не трябва да вземате пари назаем и да се облечате в черно - това ще ви донесе неприятности. Освен това, според народните вярвания, трябва да се избягва метенето на дома - по този начин можете да изгоните благополучието от дома си.
На този православен празник родители и бременни жени се обръщат с молитви към Свети Симеон и Анна - молят се за здравето на децата си. Симеон Богоприемец се почита като покровител на младенците.
На празника можете да вършите домакинска работа, да се занимавате с почистване, занаяти и да подготвите градинско оборудване.
Какъв църковен празник е на 25 януари - традиции и обичаи