Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво задължително се слага на трапезата на Игнажден?

19 декември 2024, 14:15 часа

Утре православната църква отбелязва Игнажден. От стари време празникът се свързва с редица поверия, традиции и обичаи. Основното поверие за този ден гласи, че от първия човек, който влезе в дома на този ден зависи каква ще е следващата година. Ако той е благ човек, година ще е успешна. Но ако човекът, наричан в народните традиции сползаник, има труден характер, годината няма да е лека. Празникът се пада по време на Коледните пости, но въпреки това трапезата трябва да е пищна.

Какво се яде на Игнажден?

На този ден е забранена консумацията на месо, яйца и мляко. На трапезата се сервират ястия от боб, царевица, жито, зеле, картофи, лук. Слага се още и туршия. На този ден се приготвят коледните колачета. Първото се прави под формата на кръст и се оставя у дома, за да го пази от зли сили и зложелатели. Традицията повелява да се приготвят толкова коледни колачета, колкото са членовете на семейството.

Голям църковен празник иде утре, 20 декември, спазват се редица традиции и обичаи

Вечерта цялото семейство се събира около трапезата, а най-възрастният член благославя храната на масата. Това е първата кадена вечеря от поредицата от предстоящи празници. Най-възрастният член на семейството трябва да прекади вечерята. Задължително на масата се слагат сурово жито и орехи.

В обредната питка се поставя свещ, която задължително трябва да се запали - вярва се, че огънят прогонва лошото. Свеща от орехите от тази кадена вечеря се запазват и се използват и за останалите кадени вечери, които предстоят.

 

По стара народна традиция, по време на празничната вечеря не трябва да се става на масата. Ако тази забрана се наруши, предците ни са вярвали, че това ще доведе до слаба реколта от пшеница и кокошките няма да снасят много яйца през годината. Ако все пак се наложи някой да стане от трапезата, традицията повелява той да ходи приведен. Предците ни са вярвали, че по този начин пшеницата ще даде богата реколта.

Каква символика имат сънищата на Игнажден

Други традиции, поверия и обичаи, свързани с Игнажден

Един от обичаите за деня е свързан със сполазника - човекът, който пръв влиза у дома. Според традциите той трябва да носи със себе си слама и клонки от дръвчета. Сполазникът трябва да седне върху тях. Това е добра поличба. Според народните вярвания момата у дома бързо ще си намери жених, а кокошките ще снасят много яйца през годината.

На Игнажден започват приготвленията за Коледа. На този ден домакините извършват основно почистване на дома, набавят си необходимата храна за приготвянето на празничната трапеза за предстоящите празници. Също така след този празник постът става най-строг. Целта е тялото и душата да се подготвят за предстоящия светъл празник Рождество Христово.

Какво не трябва да се прави на Игнажден - не води до нищо хубаво 

На този ден е забранено шиенето. Вярва се, че ако се шие на празника, това ще зашие червата на кокошките и през годината няма да има много яйца. Освен това е забранено бременните жени да работят и да се преуморяват. Ако не се спази тази забрана, раждането ще е тежко.

Вярва се, че това е денят, в който са започнали родилните мъки на Света Богородица, затова всички бременни жени не трябва да работят, за да родят леко.

На този ден не трябва да се изнася нищо от дома, най-вече сол, която се свързва със защитата от зли сили. Също така не е добре да се дават пари назаем, това вещае бедност и нищета през цялата година.

Ако никой не влезе в дома ни на Игнажден - ето какво да направим

На Игнажден се правят и интересни гадания за времето. Всеки ден от периода от 20 декември до 31 януари, показва какво ще е времето съответно през всеки един от следващите 12 месеца.

Ясното време на Игнажден вещае суша през април. Дъждовното време на празника, вещае дъждовен април. Облачното време вещае добра реколта и високи добиви от мед. Ако на този ден, както и на Коледа вали сняг, това е добра поличба.

На Ингажден имен ден празнува не само Игнат, но и всички, чието име означава огън - Пламен, Пламена, Огнян, Огняна.

На Игнажден: Какви поверия се спазват?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес