В Църквата думата страст се използва в два случая: когато се говори за неестественото, греховно влечение на душата, например за страстта на пиянството, и когато се има предвид страданието. Тези значения са взаимосвързани, защото неестественото привличане неизбежно води до страдание. Но в името на Страстната седмица думата „страст“ означава само „страдание“, защото Иисус Христос, на чиито последни дни от земния живот е посветена Страстната седмица, е безгрешен по природа.
Следователно Страстната седмица е седмицата преди Великден, когато си спомняме Страстите (страданията) Господни.
Всеки ден от Страстната седмица получава по две имена – Велик или Страстен, като за да се подчертае значимостта, името на деня се изписва с главна буква. Целта на Страстната седмица е да ни доближи до разбирането на това, което Исус постигна за хората.
Как да постим през Страстната седмица?
Дори онези вярващи, които не са успели да извървят четиридесетдневния път на Великия пост, постят в Светите дни. Според монашеския устав от понеделник до петък те ядат само хляб, зеленчуци, плодове и ядки. На Разпети петък изобщо не ядат - в знак на скръб: Исус беше разпнат на този ден и се отказа от Духа.
Какво се прави през Страстната седмица - ден по ден
На Велика събота е разрешена храна с растително масло. Ясно е, че на самия Великден, тоест след празничната служба в нощта, постът се отменя. През цялата следваща седмица след Великден, наречена Великден, не се пости. Снизходително към слабостта на болните или трудолюбивите хора, Църквата допуска отстъпки за тях. Както учат светците, „ние не сме убийци на тялото, тоест не убийци на тялото, ние сме убийци на греха“.
Какво не трябва да се прави на Разпети петък:
Разпети петък е най-суровият ден от Великия пост. На възрастните се забранява да ядат преди изнасянето на плащаницата (около 16-18 часа), а след това могат да ядат само вода и хляб.
На този ден църквата забранява пиенето на алкохол. Според поверията, който пие на Разпети петък, е обречен да бъде зависим от алкохола цял живот.
Също така трябва да се въздържате от плътски удоволствия. Дете, заченато в този ден, ще боледува много. Ако на Разпети петък се роди дете, хората вярвали, че то трябва да бъде заведено при вещица, която да му прочете заклинание, което да го предпази от беди, болести и трудни съдби.
На Разпети петък е строго забранено да се играе, пее, танцува и се весели. Този ден трябва да бъде прекаран в молитва. Не можете да празнувате рожден ден, по-добре е да отложите празника за друг ден.
Не можете да правите домакинска работа: почистване, работа в градината, занаяти, кърпене на дрехи. Вярва се, че засадените на този ден растения няма да пуснат корени. Не трябва да пробивате земята с желязо (копаете, плевите), защото това е лош знак и голям грях. Тези, които поемат такива рискове, могат да получат неблагоприятни последици под формата на рани и порязвания.
Според поверията изпраните дрехи ще се покрият с петна от кръв, а ножът ще нарани всеки, който иска да среже нещо с него.
На жените не се препоръчва да се подстригват, да правят козметични процедури или да се разкрасяват на този ден.
Много хора продължават да пекат Великден на този ден, но църквата смята това за грях, тъй като всички приготовления трябва да приключат на Велики четвъртък
Какво задължително се прави през Страстната седмица?
Знаци за Разпети петък:
Има поверие, че който изтърпи жажда на този ден и не пие вода, цяла година няма да му навреди никакво питие.
Пръстен, осветен в църквата на този ден, ще предпази човека от всички болести. Не е задължително да е сватбен пръстен или скъпоценен, а нещо, с което човек никога не се разделя.
Ако донесете вкъщи 12 запалени свещи и ги оставите да догорят, тогава в къщата ще има просперитет и благополучие.
За младите майки, които решат да отбият бебето си, е най-добре това да стане на Разпети петък. Тогава той ще расте силен, здрав и щастлив.
Сън от Велики четвъртък до Разпети петък предсказва бъдещето. Обикновено такъв сън е изпълнен с точни прогнози.
Питката, изпечена на този ден, лекува болести и не мухлясва. Великденските печени продукти, запазени от един Разпети петък до следващия, предотвратяват магарешка кашлица.
На Велики четвъртък и Разпети петък се провеждат ритуали за избавяне от алкохолизъм. Вярва се, че в тези дни те ще имат особена сила.