Каквато и да е любимата ви музика, няма начин да не сте чували Славка Калчева и нейната емблематична „Бяла роза“ – песен, превърнала се в хит, непреходен и неувяхващ. Песента се възприема като народна и на нея се е тропало не е едно сватбено и празнично хоро. Като част от родния фолклор песента е позната дори извън пределите на България. И дори да сте фен на метъл или рок, обзалагаме се, че и сте я чували, и вероятно сте се хванали за ръцете, за да изиграете едно българско хоро. Какво хоро е „Бяла роза“ обаче? Ето този въпрос или по-скоро отговорът му преобръща множество представи.
Още: Топ 30 фрази за любовта и раздялата, които всеки разбира по трудния начин
Още: Честваме Ивановден на 7 януари: Традиции, обичаи и трапеза
5 причини да изберем народните танци пред фитнеса
Какво хоро е „Бяла роза“?
Тенденцията е на най-известната песен на Славка Калчева – „Бяла роза“ – масово да се играе Ганкино хоро. Оказва се обаче, че това е неправилно. Ганкиното хоро, според разбиращите от фолклор и народни танци, е в размер 11/16 и се изпълнява в 3 такта, а песента „Бяла роза“ следва да се изпълнява в размер 9/8 или 9/16. Следователно да се играе Ганкиното хоро е погрешно. Какво хоро е „Бяла роза“ тогава? Специалистите сочат, че правилно е на песента да се танцува „Самоковско хоро”, което е размер 9/8 или 9/16 и се състои от 3 такта, като един такт се брои (раз-два-три-четириии). В този размер е и познатата джангурица, която се танцува в 4 такта. Верният отговор на въпроса какво хоро е „Бяла роза“ е Самоковко хоро.
Още: За какви проблеми ни помага билката тученица?
Още: Кои са най-добрите чайове за възпалено гърло
Народни танци и бременност – възможно ли е?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Защо оризът в ресторант винаги е по-вкусен? Ето няколко причини!
Още: Утре е Богоявление: Защо този ден носи чудото на осветената вода
Самата изпълнителка твърди, че хората са избрали и превърнали песента в хит, както и че я пее по няколко пъти на всяко нейно участие именно по желание на публиката. Защо обаче същата тази публика, която стотици пъти е слушала песента и е гледала хора с нея, продължава да не знае какво хоро е „Бяла роза“ и да играе погрешно Ганкино хоро, си остава мистерия. Дори източниците в необятното интернет пространство често грешат отговора на въпроса какво хоро е „Бяла роза“ и абсолютно неправилно насочват към погрешното Ганкино хоро.
Какво ще играете все пак остава ваш избор. Важно е да се вдъхновявате от фолклора, да се забавлявате с него и да му се наслаждавате независимо дали сте уцелили хорото.